Hamilelik

Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kadının üreme hücresi yumurta ile erkek üreme hücresi spermin birleşip döllenmesinden, doğuma kadar geçen süre gebelik olarak adlandırılmaktadır. Kadının fallop tüplerinde döllenme gerçekleştiği anda hamilelik başlamış olur ve her hangi bir sağlık sorunu ya da aksilik yaşanmadığı sürece bu dönem 9 ay devam etmektedir. Döllenen yumurta döllenmeden sonraki 8 hafta boyunca embriyo, bundan sonraki ortalama 30 hafta süresince fetüs diye adlandırılır.

Gebelik belirtileri nelerdir?

Üreme dönemindeki kadınların gebelikten şüphelenmeleri için en önemli ve basit işaret adet döneminin gecikmesidir. Adet kanamaları düzenli seyreden kadınlar korumasız cinsel ilişki yaşıyorlarsa bir haftalık bir gecikmenin ardından gebelik testi yaptırmaktalar. Adet gecikmesinin yanında mide bulantısı, kusma, yorgunluk, halsizlik ve kokulara karşı hassasiyet de gebelikten şüphelenilmesi için belirti olarak kabul edilir. Bunların biri ya da bir kaçı ile birlikte idrar şikayetleri, iştah artması ya da azalması, göğüslerde sızı yapacak derecede şişlik, vajinal akıntının renginin koyulaşması, vücut ısısının artmasına paralel olarak ani terlemeler ve ani duygu değişimleri hamilelik belirtileri ‘ dir. Çoğu kadın bu belirtilerden bir kaçını fark ettiğinde gebe olduğunu düşünür ve daha test yapmadan bunun gerçekliğine inanır, çoğu zaman da bu inanış gerçekleşir.

  • Rutin günlerde ekstra yorgunluk hissedilmesi gebeliğe işaret olabilir

Gebelik hormonları salgılanmaya başladıktan sonra kadının metabolizması çok daha hızlı çalışmaya başlar. Sabahları yataktan çıkamayacak kadar yorgun ve halsiz hissetmek, gün içinde yapılan rutin işlerde sık sık mola vermeye ihtiyaç duymak gebeliğin ilk belirtileri olabilir.

  • Göğüslerdeki şişkinlik, dolgunluk gebelik belirtisi olabilir

Gebeliğin ilk günlerinde kadının göğüslerinde yatarken, yürürken, bir anda yataktan kalkarken hatta bir taraftan diğer tarafa dönerken bile ağrı, sızı hissedilebilir. Ancak çoğunlukla bu belirtiler adet döneminde de gözlendiğinden gebelik şeklinde yorumlanmaz. Ancak ilerleyen dönemlerde kadının meme uçlarının renginin de koyulaşmaya başlaması gebeliğin işaretidir.

  • Mide bulantısı ve kusma en bilinen gebelik şikayetlerindendir

Neredeyse hamilelerin hepsinin yaşadığı mide bulantısı ve kusma gebeliğin ilk üç ayının rutin şikayetleridir. Özellikle sabah uyandığında ya da bir süre aç kaldığında midesi bulanan, kusan kadın korumasız cinsel ilişki yaşıyorsa ve adet kanaması geciktiyse büyük bir ihtimalle gebedir. Zira gebelikte hormon dengeleri değişmiştir ve ilk üç aylık dönemde vücut bu değişime adapte olmaya çalışıyordur. Bununla birlikte kadın bu dönemde kokulara karşı çok hassas olduğundan alınan her hangi bir koku da kadının midesini bulandırabilmektedir.

pregnant woman holding her tummy standing near green leaf 1525389 - Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?
  • Gebeliğin ilk dönemlerinde aniden iştahın artması veya çok sevilen yiyeceklerden tiksinme sıkça rastlanan durumlardır

Normal dönemde her hangi bir iştah problemi yaşamayan dengeli ve düzenli beslenen kadınlar gebelik döneminin başlarında neredeyse hiç doymuyormuş gibi sık sık acıkırlar. Bazen de tam tersi olarak çok sevdiği yiyeceklerden tiksinen kadınların gebe olduğundan şüphelenilir. Halk arasında “aşerme” olarak adlandırılan durumun neredeyse hiçbir bilimsel dayanağı olmasa da, gebeliğin ilk aylarında sıkça yaşanır. Kadın bu dönemde kolay bulunamayan, mevsiminde olmayan gıdalara çok fazla istek duyar ve bulunması için etrafındakilere dayatır.

  • Normalden daha sık aralıklarla idrara çıkma isteği ya da tam tersi kabızlık da gebelik belirtisi olabilir

Gebelik, kadının metabolizmasındaki neredeyse her fonksiyonda bazı değişikliklere sebep olmaktadır. Normalden çok daha sık aralıklarla idrara çıkma ihtiyacı hissedilmesi, hatta geceleri uykudan uyanıp tuvalete gitmek gebelik işaretleridir. Bazı kadınlarda da bunun tam tersi olarak aşırı gaz ve idrara çıkamama, kabızlık sorunları yaşanabilir.

  • Ani duygu değişimleri gebeliğe işarettir

Hormonsal dengelerdeki değişimler, düzensizlikler kadının metabolizmasını olduğu gibi, duygu dünyasını da çok etkilemektedir. Özellikle gebeliğin ilk üç aylık döneminde bir film izlerken bile ağlamak, ufak tefek sorunlarda aşırı sinirlenmek, sebepsizce stres altında olmak gibi duygusal dalgalanmalar yaşanabilmektedir.

Gebelik testleri

Adet kanaması geciken kadınlar, kendilerinde gebelik belirtilerinin birkaçını fark ettiklerinde eczanelerden kolaylıkla edinilebilen idrar testleriyle gebe olup olmadıklarını kontrol edebilmekteler. İdrar testleri % 100 doğru sonuç vermese de, çoğunlukla başarılı olmaktadır. İdrar testi pozitif çıkan kadınlar, bir hastaneye gidip kan testi yaptırdıklarında gebelikle ilgili kesin sonuç alabilmektedirler. Kan testi idrar testi ile karşılaştırıldığında hem daha garanti veriler sunmakta hem de döllenmenin ardından çok kısa süre sonra gebelik idrarda görülemeyebilirken, kanda görülebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu