Hamilelik

Gebelik Egzersizi Nedir?

Gebelikte meydana gelen kilo alma durumu hem annenin sağlığı için hem de çocuğun sağlığı için kontrol altında tutulmalıdır. Bu kiloların kontrolü için de doktorların önerdiği gebelik egzersizleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 5. ya da 6. aylarda başlanan bu egzersizler hem annenin rahat bir doğum yapabilmesi için hem de doğumdan sonraki kilolarını rahat verebilmesi için gereklidir.

Gebelikte egzersiz anne adayının gün içerisindeki en önemlik aktivitelerinden birisi olması gerekir. Egzersizler düzgün ve devamlı olarak yapıldığında gebenin vücudunu hamileliğin çoğu negatif etkenlerinden uzak tutar. Ayrıca hamilenin hamilelik süresince bedensel ve ruhsal olarak rahatlamasını sağlar.

Anne adayının kilosu artıp karın bölgesi daha da çok şiştikçe kendisini ağır, işe yaramayan, çirkin ve sıkıntılı hissetmeye başlar. Enerjisini kaybeder ve eğik yürümeye başlar. Kişisel güvenini kaybeder. Bu yüzden hamilelik süresince anne adayının egzersiz hareketleri ona önemli derecede psikolojik ve fizyolojik olarak yardımcı olur.

Dördüncü aydan itibaren lohusalık döneminin son kısmına kadar fazla zorlama yapmadan devamlı olarak yapılan hareketler fiziksel gücü oldukça canlandırır.

Egzersiz yapan anne adayları kendini çok daha iyi hisseder. Çocuğuna çok daha umutlu ve olumlu yaklaşır. Gebeliğini stressiz geçiren annelerin bebekleri yaşantılarında psikolojik yönden daha sağlam olmaktadırlar.

Düzenli egzersiz ve diyet çok daha rahat ve sağlıklı gebelik geçirilmesini sağlar. Gebelikte ve lohusalıkta yapılan hamile egzersizi annenin kendine güvenini destekler.

Egzersiz Yaparken:

Tüm hareketler ve pozisyonlar yavaşça ve ağır bir şekilde uygulanmalıdır. Hızlı hareketlerden uzak durulmalı, egzersizin zorlanmadan yapılması gerekir. Her hangi bir ağrı, zorlama yada terz pozisyon durumunda egzersize ara vermeli ve yada bırakmalısınız. Hareketlerin tümü bilinçli olarak icra edilmeli, hareketin olduğunu, nasıl yapıldığını ve sonuçları önceden bilinmeli. Her türlü zorlu hareketten uzak durmalısınız. Hareketleri tek seferde değil belirli aralıklarla yapmalısınız.

Gebelik Egzersizinin Amaçları:

 • Gergin veya sarkık sırt bölgesi, karın bölgesi vede boyundaki kasların yeniden elastik bir yapıya dönüştürür.
 • Küçülmüş bel kası ve göğüs kaslarını gerginleştirir.
 • Diz, kalça, pelvis ve omuzdaki eklemlerin gerginliğini düşürür.
 • Göğüsteki kasların güçlendirilmesini ve memelerin desteklenmesine yardımcı olur.
 • Vücudunuzun şeklini ve görünümünü güzelleştirir, akciğerin hacmini arttırır. Her teneffüste akcieğerler daha çok hava ve oksijen giriş yapar.

Egzersizlerin Yapılma Zamanı ve Sıklıkları?

 1. Her gün sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere 2 kere, her egzersiz 3-4 kere yapılmak suretiyle başlanır ve 10 sefere kadar zamanla arttırılır.
 2. Tüm hareketler dinlenerek ve gevşeyerek yapılmalı
 3. Sırt üstü veya yana yatarak olan pozisyonları tercih etmeli
 4. Zorlamalardan ve ani aksiyonlardan kaçınmalısınız.

Gebelik Egzersizinin Gerekliliği

Gebelik süresince yapılan egzersizler hem annenin hem de bebeğin metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur. Doğumdan sonraki lohusalık döneminde annenin çabuk bir şekilde toparlanmasına etki eder. Annenin karnında meydana gelebilen çatlakların önlenmesinde etkendir. Annenin kendine olan güvenini arttırır. Hem annenin hem de bebeğin solunum yolunu düzenler ve kalp atışını düzene sokar. Gebelik döneminde annenin aşırı ağırlaşmasından dolayı meydana gelebilecek olan kamburluğun düzeltilmesinde yardımcı olur.

Gebelik Egzersizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik egzersizlerinin bir hoca ile beraber yapılabileceği gibi doktorun kendi vermiş olduğu listeyle evde de yapılabilir. Fakat evde yapılacak olan gebelik egzersizinde dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalar;

 • Annenin üzerinde rahat hareket edebileceği bir giysinin olmasıdır. Kendini hareketleri yaparken kontrol edebileceği bir ayna karşısında olması ve altında kesinlikle temiz bir örtü ya da bez olması hususu önemlidir.
 • Egzersiz hareketleri yavaş hareketlerle başlanarak yaklaşık 20 dakika boyunca yapılmalı ve anne adayı egzersize başlamadan idrarını yapmalıdır.
 • Egzersiz her gün yapılmalı ve atlanmamalıdır. Anne adayı egzersiz sırasında her hangi bir ağrı hissederse hemen bırakmalı ve doktoruna görünmelidir.
 • Egzersizler tamamlandıktan sonra yaklaşık 5 dakika boyunca yoga yapar gibi bacakların açılması annenin dinlenmesi açısından faydalı bir işlemdir. Bu işlemden sonra egzersiz bitirilebilir.

Gebelikte egzersiz için öncelikle mutlaka doktorunuzla iletişime geçmeli ve kendinize en uygun egzersizleri yapmalısınız. Bilinçsiz hamlilelik egzersizlerinden uzak durunuz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu