Tüp Bebek

Evde Kısırlık Testi

Evde kısırlık testi nedir? Hangi amaçla üretilmiştir?

Kısırlık, günümüzde kadın ve erkeği tehdit eden yaygın bir sorun olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle kişilerin evde kolaylıkla yapabileceği kısırlık durumunun teşhisi amacı ile üretilen kısırlık testleri son zamanlarda gündeme gelmektedir. Üretilen bu testler, kadın ve erkek için ayrı formlarda üretilmiştir. Erkek kısırlığının tanısında sperm sayısı ve kadınların idrar kültürü değerlendirilerek, testler sonuçlanmaktadır.

Bu testler tek bir kutu içerisinde; erkeğin evde yapabileceği sperm testi ve kadının evde yapabileceği idrar testini içeren farklı iki kiti bulundurmaktadır. Kişi test sonuçlarını yaklaşık 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde elde etmektedir.

Kişinin evde yapabileceği kısırlık testleri, kısırlık muayenesinden ve sperm testinden çekinen kişiler için üretilmiştir. Fakat kısırlığın teşhisi ve tedavisi için mutlaka kişilerin uzman bir doktora başvurarak, detaylı bir inceleme kapsamında bazı test ve tetkiklere tabii tutulması gerekir. Kısırlık nedenlerinin araştırılması ve kişiye uygun tedavi şeklinin planlanması gereken önemli bir durumdur.

Kadınlar için evde yapılan kısırlık testi nasıl değerlendirilmektedir?

Kadınların doğurganlık özelliği kapsamında etkili olan FSH hormonu yapılan kan testleri ile değerlendirilebilmektedir. Evde yapılan kısırlık testinde ise yine FSH hormonu baz alınarak, idrar düzeyinde incelenir. Ancak yapılan bu test kesin olarak FSH hormon seviyesi hakkında bilgi vermemektedir. Testin kabaca yapmış olduğu bu değerlendirmede eğer, FSH artışı söz konusu ise kısırlık sorunu olabileceği yönünde fikir vermektedir. Uzmanların da bahsettiği gibi kısırlık oldukça geniş ve komplike bir olgudur, bu nedenle yalnızca idrar testi ile kesin tanı konulması mümkün değildir. Gerekli araştırmalar için test üreticileri de, mutlaka uzman bir doktora başvurulmasını önermektedir.

Erkekler için evde yapılan kısırlık testi nasıl değerlendirilmektedir?

Sperm sayısının, hareketliliğinin ve yapısal özelliklerinin yetersiz olması, kısırlık nedenleri arasında yer alır. Bu nedenle erkek kısırlığı için evde yapılabilen bu testler ile yalnızca sperm sayısı değerlendirilir. Sağlıklı bir erkeğin 1 milimetre semen örneğinde, minimum 20 milyon spermin olması gerekir. Eğer kişinin sperm sayısı belli bir seviyenin altında ise, kısırlık sorunun olduğu şeklinde sonuç elde edilebilir. Ancak kısırlığı destekleyen faktörler arasında yalnızca sperm sayısı, doğru bilgiyi vermekte yetersiz kalmaktadır.

Evde yapılan kısırlık testleri ile güvenilir sonuçlar elde edilebilir mi?

Son zamanlarda büyük merak uyandıran bu testlerin güvenirliği konusundaki tartışmalar devam etmektedir. Bunun nedeni ise, kısırlığın yalnızca kadının idrarındaki FSH düzeyleri ve erkeğin sperm sayısına göre belirlenemeyecek kadar komplike bir olgudan ibaret olmasıdır. Kadının FSH düzeylerinin ya da erkeğin sperm sayısının normal olması halinde, yine kısırlık sorunu görülebilmektedir. Özellikle kadınların hormonal değerleri birçok faktöre bağlı olarak değişime uğrayabilir.

Rahim ile alakalı anomaliler ve fallop tüplerinin tıkalı olması gibi birçok etkileyici patoloji kısırlığa yol açabilir. Erkek kısırlığında ise, sperm sayısı dışında sperm ile alakalı olarak birçok kısırlık faktörü söz konusu olabilir. Yapılan test sonucunda sperm sayısı değerlendirilirken, yeterli sperm sayısına sahip olan kişilerin sperm morfolojisinden kaynaklanan bozukluklar saptanamamaktadır ve normal sayıya sahip olan kişilerde de kısırlık olabilir. Evde yapılan bu testler kısırlık ile ilişkili olan bu faktörlerin değerlendirilmesi için yeterli değildir. Sperm sayısı ve FSH düzeyleri hakkında kabaca bir hesap ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle evde yapılan kısırlık testlerine bakarak çiftlerin ciddi bir karara varmaması gerekir.

Test sonuçlarının yanıltıcı payı oldukça yüksektir. Ayrıca elde edilen sonuçlara göre çiftlerin hareket etmesi, tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için gereken sürenin kaybına neden olabilir.
Kısırlık özellikle ilerleyen yaş ile birlikte tedavi şansının azaldığı bir sağlık sorunudur. Bu nedenle kısırlık problemlerinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için mutlaka erken teşhis faktörünün unutulmaması gerekir.

Diğer Yazımız “Tüp Bebek Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar Nelerdir?” adlı konumuzu okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu