Psikoloji

Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Belirtileri, Tedavisi

Epilepsi hastalığı bireylerin beyin hücrelerinde meydana gelen elektriğin yayılması sonucu gerçekleştirdikleri bir nöbet çeşididir. Epilepsi hastalığına yakalanan bireylerde psikoloji olarak çeşitli davranış bozuklukları görülmektedir. Geçirdiği nöbete bağlı olarak kişi davranış bozukluğu, duygu karmaşıklığı,bilincin bulanması gibi durumlar yaşayabilir. Epilepsi hastalığı her kişiye aynı etkide etmez. Özellikle her nöbet geçiren kişiye Epilepsi tanısı koymamak gerekir.

Bu hastalığın tanısı kendiliğinden konulmamalı ve nöbet sürecinin ardından bu kişinin en yakın nöroloji uzmanına götürülmesi daha kısa sürede tanının konmasına yardımcı olacaktır. Çünkü bu hastalığın tanısının özellikle ikinci nöbet sonrası konulması daha doğru bir şekilde hareket edilmesine yardımcı olacaktır. Hastalığın belirli evrelerinin olduğu ve bu süreçte bu tür hastalığa maruz kalanların yakınları tarafından gözetim altına alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Hastalık Kimlerde Görülür?

Nörolojik bir rahatsızlık olarak bilinen Epilepsi hastalığı belirtileri daha çok küçük yaşlarda ve ergin kılınan bireylerde görülmektedir. Çünkü bu yaşlarda bu hastalığın belirtileri kendisini çok daha belirgin bir şekilde ortaya koyabilmektedir. Kadın erkek açısından değerlendirmek gerekirse her iki cinsiyet için de görülme sıklığı benzerlik göstermektedir. Böylece kişide yaşanan bu duygu yoğunluğunun her iki cinsiyet üzerinde de etkisinin uzun zamandan beri var olduğu görülmektedir. Ayrıca gençler üzerinde ki etkisi de kendisini gösteren bir diğer etmendir. Yani bu hastalığın ilerleyen yaşlarda kendisini çok daha az gösterdiği bilinmektedir. İlk basamak olarak gençlerde görülmesi şaşırtan bir durum değildir ayrıca bireylerin bu durumda sevinmesi gerekir çünkü bu yaşlarda insan vücudu tedaviye çok daha net cevap verebilecek durumdadır.

Hastalık Kimlerde Görülür 1024x683 - Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Belirtileri, Tedavisi

Hastalığa maruz kalan kişiler için oldukça uzun ve stresli bir tedavi süreci olduğunu bilmek gerekir. Sabır ve gereken özen ile bu hastalıktan erken teşhis sonucu kurtulma ihtimali bulunmaktadır. Doktorların tedavisi ile kişinin geçirdiği nöbetler kolayca etki altına alınabilmektedir. Böylece hastalık ilaç tedavisine olumlu bir dönüş yapmış olacaktır. Ancak ilaç tedavisine her hastanın cevap vermediği de görülen ihtimaller arasındadır. Yalnızca bu hastalık için değildir bu durum. Birçok hastalık mevcut bulunup ilaç tedavisi yolunu kullanılmasına rağmen hastaların buna cevap vermemesi muhtemel durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca böylesine bir durumda her hastanın ilaç tedavisine cevap vermesi diğer hastalıklar ile kıyaslandığında çok da görülebilen bir durum değildir. Bu nedenle tedavi sürecinde hastaların ve yakınlarının her türlü dönüşe hazır olmaları oldukça önemlidir.

Epilepsi Hastalığına Tanı Koymak Mümkün Müdür?

Epilepsi yaygın olarak duyulan bir hastalıktır. Bu hastalığın beyinde gerçekleşen bir hastalık olduğu ve kişiyi belirli bir süre nöbete maruz bıraktığı bilinmektedir. Hastanın bu anına doktor tanık olmayacak durumdadır. Çünkü bu durum daha çok üzülme ve strese bağlı olarak reaksiyon vermektedir. Buna göre doktorun gereken müdahalelerde bulunması için hem hastanın hem de hasta yakınlarının doktora gereken tüm bilgileri eksiksiz vermesi gerekecektir. Böylece hastanın ne şekilde bir süreç yaşadığını anlamak ve buna bir tanı koymak çok daha belirgin bir hale gelecektir. Sağlıklı bir tedavi süreci için ilk hedef doktorun doğru bilgiler ile donatılması olacaktır.

Hastalık sürecinde tanı koymak bir nevi hastalığın daha kısa sürede tedavisi demektir. Çünkü günümüzde birçok hastalığın henüz adına koymak dahi mümkün olmamaktadır. Her geçen gün çok farklı hastalıkların kendisini gösterdiği bir dünya da bu durum çok da garip bir gerçek olarak bizlere yansımamaktadır. Bu nedenle hastaya tanısını koymak ve hangi ilaç tedavisinin yapılacağına karar vermek sürecin daha hızlı ilerlemesi adına çok fazla önemlidir.

Hastalığın Tanısı İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen bu hastalık beyin hücrelerinde meydana gelen bir hastalık çeşididir. Bu hastalığın ne boyutta olduğunu anlamak adına yapılması gereken ilk şey EEG oluşturmak olmalıdır. Böylece hastanın beyin hücrelerinde meydana gelen dalgalanmalar çok daha net bir biçimde kendisini gösterecektir. Buna göre hastaya konulacak teşhisin ilk ayağı oluşmuş olacaktır. Bu şekilde bir teşhis konulması halk arasında tedirginlik yaratabilir ancak bu durumun sağlığa herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını bilmek gerekmektedir.

Hastalığın Tanısı İçin Yapılması Gerekenler 1024x683 - Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Belirtileri, Tedavisi

Hastalığın teşhisi adına çekilmesi gereken bir diğer şey MRG olmalıdır. Bu sayede kişinin beyin hücrelerinde ki bilgiler bilgisayara aktarılmakta ve buradan çok daha doğru bilgiler elde edilebilmektedir. Sağlıklı bir sürecin yaşanması adına en önemli olan bu iki adım hastanın beyin hücrelerinde ki değişimlerin doğru yansıtılmasına yardımcı olacaktır. Bu hastalığın adını koymaktan ziyade bu hastalığın neden meydana geldiğini ifade etmek adına mutlaka yapılması gereken bir aşama olduğunu ilmek gerekmektedir.

MRG yöntemini hastaya uygulamanın ve neden kişinin bu hastalığa maruz kaldığını öğrenmenin bir yolu yoksa bu durumda da BBT yani Bilgisayarlı Beyin Tomografisi çekmek gerekecektir. Buna göre de hastanın incelenmesi kolaylaşacaktır. Hastalığın neden meydana geldiğini bilmek her zaman daha etkili adımlara atmak için bu tür yöntemlere başvurulması gerekmektedir.

Hastalığın nedenini öğrenmenin birçok yolu yöntemi vardır. Bunlardan bir diğeri de kan değerleridir. Yine kan değerleri bu hastalığın kökenine inmenin ve bu hastalığın nedenlerini öğrenmenin bir yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kan değerleri birçok hastalığın varlığını öğrenmek adına oldukça önemli bir yöntemdir. Çünkü bu yönteme göre kan değerlerinde ki değişimi fark eden doktorlar hemen acil müdahale yöntemine başvurmayı yeğlemektedirler.

Epilepsi Hastalığı İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Epilepsi Hastalığı İçin Tedavi 1024x683 - Epilepsi Nedir? Epilepsi Hastalığı Belirtileri, Tedavisi

Dünya üzerinde birçok hastalık bulunmakta ve bu hastalığın birçok nedenden ötürü tedavisinin olmadığı bilinmektedir. Ancak epilepsi tedavisi uzun zamandan beri var olan bir tedavi yöntemidir. Bu zaman diliminde tedavi edilebilir bir hastalık olarak görünmesi çok fazla önemlidir çünkü günümüzde çok büyük bir kısım bu hastalığa maruz olmaktadır. Bu hastalığın doğru bir şekilde tedavi edilmesi için en önemli şey mutlaka bu hastalığa maruz kalan kişiye doğru tanının konmasıdır. Çünkü doğru tanı beraberinde doğru tedaviyi de getirecektir. Böylece hastanın bu hastalığa daha kısa bir süre maruz kalması sağlanabilecektir.

Bu nöbet herkesin bildiği ve anladığı bir nöbettir ancak bu hastalık için ilk nöbet yeterli bir tanı koyma nedeni olmayacaktır. Bu tür hastalıklarda bu nöbetlerin tekrarı önemlidir. Bunun için ilk nöbet sonrası beklemek ve ancak ikinci nöbetin ardından doktorun teşhisine bırakılmalıdır. Böylece hastalığı anlamak ve tedavi şeklini belirlemek nöbet geçiren hastanın tedavisinin çok daha iyi bir seyir izlemesine yardımcı olmak demektir.

Doktor hasta ilişkisinin doğmasından sonra ilaç tedavisi ile hasta bu hastalıktan arınmaya çalışacaktır. Böylece hasta daha kısa sürede bu hastalıktan arınmanın bir yolunu bulmuş olacaktır. Genel olarak doktorlar bu hastalığa maruz kalan kişiler için ilk olarak düşük dozda ilaç tedavisini tercih etmektedir. Ardından ilacın dozunun yükseltilmesine gerek olup olmadığına bakılmaktadır. Böylece bu sürecin hastanın yakın takibe alınarak geçirilmesi oldukça önemlidir. Çünkü doktorlar her aşamaya göre farklı bir yöntem denemektedirler.

Epilepsi İlacının Yan Etkileri Var Mıdır?

Doktorların yazdığı milyonlarca ilaç bulunmakta ve bu ilaçlar her hasta da aynı etkiyi yaratmamaktadır. Bu nedenle epilepsi ilaçlarında da yan etkisi muhtemel durumlar yaşanabilmektedir. Kişide uyku hali, baş dönmesi, dengesizlik, sersemlik, direnç kaybı, dalgınlık gibi birçok yan etkinin olabileceği görülmektedir. Bu nedenle bu hastalığa maruz kalan bireylerin bu yan etkilerin sonucunda doktorlarına başvurmaları ve gerekli görüldüğü takdirde de yeni ilaç tedavisine geçiş yapılması gerekmektedir. Çünkü bu hastalık zaten bireyin tüm duyularını bir anda bozan bir sistemken bir de ilaçların yarattığı duygu karmaşası ve sersemlik hali hastanın psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine neden olabilecektir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu