fbpx
Bebek

Emzirme Nasıl Bıraktırılır ?

Çocuğunuz yeterli olgunluğa ulaştı ve artık emzirmeyi bırakmak istiyorsunuz fakat ‘’Emzirme Nasıl Bıraktırılmalıdır’’ diye kendi kendinize soruyorsanız bu yazımızı sizin için hazırladık. Öncelikle emzirmeyi bıraktırmak için en doğru zamanı belirlemelisiniz. Bu zamanı hiç kuşkusuz kendiniz de tahmin edebileceğiniz gibi bir uzmandan da yardım alabilirsiniz.

Emzirmeyi bıraktıracak olan annelerin ilk önce kendileri bu duruma duygusal olarak hazır olmalıdırlar. Çünkü bu dönem anneler için oldukça önemli farklı duygularla beslendikleri zamanlardır. Anneler bebeklerini emzirdikleri zaman hiçbir şekilde bebeğinin yetersiz beslendiğini düşünmez fakat emzirme kesildikten sonra bu kuşkular oluşmaya başlar ve tekrar emzirmeye geri dönülebilir.

Emzirmeyi çocuğunuza bıraktıracağınız dönemler, çocuğun oldukça rahat ve stressiz olduğu zamanlar olmalıdır. Örneğin çocuğunuz diş çıkarıyorsa emzirmeden kesme işlemini erteleyin.

Çocuğunuz emmeyi bıraktığı zaman oldukça huysuz ve sinirli olacaktır. Bu tepkileri oldukça doğaldır. Çünkü ilk doğduğu günden beri sizin teninize alışmıştır ve bu alışkanlığını bırakmak onu üzecektir. Annelere düşen bu durumun doğal olduğunu kabul edip ona göre davranmaktır.

Emzirmeyi çocuğunuza aşamalı olarak bıraktırın. Bir anda emzirmeyi kesmeyin.

Aşamalı emzirme bırakmayı uyguluyorsanız ilk önce gündüz vakitlerinde emzirmeyi azaltın, daha sonra da geceleri emzirmeyi azaltın.

Emzirmeyi bıraktırırken çocuğunuza eskisinden daha fazla özen göstermeye dikkat edin. Onunla daha fazla oynayın ve onu sevdiğinizi belirten cümleleri daha fazla kurun.

Emzikleri oldukça eğlenceli ve renkli olanlarından seçmeniz bu dönemi çocuğunuzun daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emzirmeyi Sonlandırma Süreci hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu