Çocuk

Eğitimde Çocuğun Ruhunu Okşamak

Eğitimin hammaddesi öğrencidir. Öğrencinin iyi işlenmesi ile eğitimde kalite artar. Öğrenciyi işlerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi çocuğun ruhunun okşamasıdır. Kişi onur edildiği mutlu olduğu bir ortamda bulunmak isteyecektir. Bu tip ortamlar bireylerin kendilerini ifade etmesi daha kolaydır.

Çocuğun ruhunu okşamak çok kolay bir iştir. Çünkü ruhunun okşanması için öyle üst düzey olayların gerçekleşmesine gerek yoktur. Küçük şeylerden bile mutluluk duyabilirler.Bir çocuğa ismi ile hitap etmek çocuğun ruhunu okşamanın temel koşuldur. İsmiyle anılan bir çocuk kendini değerli ve önemli hissedebilir.

Yaptığı resmin güzelliğinden bahsedip bir çocuğu onure edebilirsiniz. Şarkı söylettirip şarkıyı makamına uygun söylediği için çocuğu onure edebilirsiniz. Bir çocuğu başarısından dolayı onu kutladığınızda o işte iyi olduğunu hisseder ve kendine olan güven duygusu da gelişir. Bu da sosyal hayat içerisinde arkadaşlarına karşı daha saygılı, daha bilinçli davranmasını sağlar. Eğer bir eğitimciyseniz ve bir çocuğu onure etmek ruhunu okşamak istiyorsanız elinize zaten sayısız fırsatlar geçebilir.

Çocuğun ruhunu okşamak çocuğa akademik anlamda özgüven sağlayacaktır. Kendini değerli ve önemli hissetmeye başlayacaktır. Başarısızlığa karşı direnç kazanacaktır. Hayatta karşılaştığı güçlüklere karşı savaşmak gerektiğini öğrenecektir. Arkadaşlarının arasında önemli ve değerli olduğunu anlayacaktır.

Maalesef birçok öğretmen çocuğun ruhunu okşama durumunu es geçmektedir. Bu durum öğrencide büyük özgüven ve sevgi eksikliğine neden olmaktadır. Öğrenci ile öğretmen arasındaki buzların erimesinde çok etkilidir. Sevgi ile birçok engeli aşabilirsiniz.

Ruhu okşamak okullarda yaşanan disiplin sorunlarının azalmasına da neden olur. Öğretmenini gerçekten seven ve özümseyen bir öğrenci yaramazlık yapmamaya ve öğretmenini üzmemeye başlar. Bu yüzden mutlaka her öğrencinin mutlaka ruhu okşanmalıdır.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu