Hamilelik

Düşük ve Düşük Sonrası Hamilelik

Düşük yapan bir kadın gebeliği yinelendi­ğinde oluşabileceklerden ürker. Tek bir dü­şükten sonra uygulanan bir muayenede, dü­şüğün sürekli bir sorundan dolayı olmadığı ve kadında bir anormallik görülmediği durum­larda kadının düşük sonrası yeniden hamile kalmasında hiç­bir sakınca yoktur. Bu durumlarda ikinci bir düşük olasılığı çok zayıftır. Yine de, kadının düşüğün yinelenmesinden kaçınmak için iki- üç adet dönemi geçirdikten sonra gebe kalması yerinde olur. Yeni hamilelik döneminde hiçbir özel bakıma gerek duyulmamakla birlikte, ağır fiziksel çalışmadan tümüyle ka­çınıp gündüz bir saat yatmış durumda dinlenmesi, geceleri de on saat yatması gere­kir. Hamilelik sürecinin daha sağlıklı devam etmesi içinde, gebeliğin ilk on iki haftasında cinsel birleşmeden kaçınmalıdır

Düşük tamamlandıktan sonra ağrıların dinmesi ve birkaç gün içinde kanamanın dur­ması gerekir. Bir düşükten iki ya da üç gün sonra göğüsler süt ile dolup, şişebilir ve bir­kaç gün aşırı duyarlı olabilir. Çoğu kez hiç­ bir bakıma gerek kalmadan olağan duruma dönerler. Rh negatif kan grubundaki kadın­lara Rh duyarlılığı tehlikesine karşı, anti-D gamma iğnesi yapılmalıdır.

Bir düşükten iki-üç hafta sonra yumurtla­ma oluşur ve kadın yine gebe kalmazsa yu­murtlamadan birkaç düşükten dört-beş hafta sonra adet görülür. Böylece ola­ğan adet döngüsü başlamış olur.

Bebeği yitirmenin umutsuzluğu kadında olumsuz etkilere neden olabilir. Bu urumda kadına, kocanın ve yakınlarının anlayışlı davranması gerekir. Koca da eşi kadar umutsuz olabilirse de, paylaşı­lan bir üzüntünün üstesinden daha kolay ge­linir. Düşüğün oldukça olağan olduğu ve bir sonraki gebelikte yinelenmeyeceği konusun­daki inanç oldukça yararlıdır. Umutsuz­luğun süre gitmesi, düşükten sonraki üzüntü­nün iki ya da üç haftadan uzun sürmesi, dok­tor yardımım gerektirir.

Yenilenen Düşük

 

Çok ender durumlarda, düşüklerin birden fazla yinelendiği olur. Yenilenen düşük yaşayan bir kadın jinekologa başvurmalıdır. Genel sağlıkta ilerleme, anormal biçimli rahmin düzeltilmesi için uygulanan ameliyatlar ve bazen hormonsal tedavi, düşükleri önleme açısından yarar sağlayabilmekte başarılı yön­temlerdir.

Önemli nokta, iki kez üst üste düşük yapan kadının, üçüncü kez gebe kalmadan önce bir incelemeden geçmesidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu