fbpx
Diyet

Dukan Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Dünya üzerinde her gün on binlerce insan obezite eşiğine ulaşıyor,kilo verme amacıyla çeşitli diyetistyenlere gidiyorlar.Büyük bir çoğunluğu aç kalacağını düşünürken Dukan diyeti önerisini duyunca adeta şok oluyorlar,bu diyetin temeli karbonhidrat tüketimini minimum seviyeye indirerek zayıflamak.

Dukan diyeti dört adet evreden oluşmaktadır,genellikle protein ağırlıklı besinler tüketilmektedir.Dukan diyeti ismini 1970 yıllarında kilo verdirme alanında ün kazanmış bir doktordan alıyor.Dr. Dukan kendisine zayıflamak amacıyla gelen bir hastasının söylediği bir cümle ile bu diyeti düşünmüştür,o cümle şu şekildedir “Et haricinde her şeyden vazgeçebilirim!” bu durumda Dr.Dukan’ın aklına gelen nokta şu olmalı;proteinler insanların aç kalmamasını sağlar aynı zamanda sentezlenerek kas hücresi üretimini arttırır.Dr.Dukan tarafından keşfedilen bu diyet yıllar boyunca binlerce obezite hastasını zayıflatmayı başarmıştı.2000 senesinde Dr.Dukan tarafından resmi olarak bir kitap bastırıldı,32 ülkede bu kitap satışa sunuldu.Kitap yorumlarında yazılanlara göre,diyeti tüm evreleri ile yerine getiren bütün hastaların açlık hissetmeden zayıfladığı saptandı.

Dukan diyeti nasıl yapılır?

Dukan diyeti nasıl yapılır diye bir soru hepimizin zihninde oluştu.Öncelikle dukan diyeti dört adet evreden oluşmaktadır bunlardan iki tanesi kilo vermek,iki taneside kilomuzu korumak içindir.

Dukan diyeti evreleri

Atak Evresi (1-7 gün):Dukan diyetinin başlangıç evresidir,sınırsız olarak yağ içermeyen bol proteinli besinler tüketilmelidir,istenilirse ek olarak iki kaşık yulaf kepeğide eklenilebilir.

Seyir Evresi(1-12 ay):Bu evre belirlediğiniz hedefe kadar değişiklik gösterebilmektedir,obezite sınırındaki bir hasta için 12 ay olarak belirlenmiştir.Bir gün sınırsız yağsız protein,diğer gün ise şeker içermeyen meyveler tüketilmelidir ek olarak 2-3 kaşık yulaf kepeği tüketilebilir.

Güçlendirme Evresi(değişken):Sınırsız yağ içermeyen protein,sebze,az olarak karbonhidrat ve yağ haftanın altı günü tüketilmelidir.Haftanın kalan bir gününde ise sadece yağsız protein tüketilmelidir.Ek olarak 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketebilirsiniz,yulaf bizim için çok önemli aksi taktirde kabızlık sorunu çekebilirsiniz.

Koruma Evresi(sürekli):Kurallar güçlendirme evresiyle tamamen aynı olarak kalacaktır,eğer gün içerisinde aktifseniz veya spor yapıyorsanız haftanın iki veya üç günü diyeti esnetebilirsiniz.

Dukan diyetinin de diğer diyetler gibi bir yiyecek listesi vardır,bu yiyecek listesine uyulmadığı sürece verimli bir sonuç alınamayabilir.

dukan diyeti nasil yapilir - Dukan Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Seyir evresinde tüketilebilecek besinler

 • Ispanak,böğrülce,marul,kereviz,prasa vb. sebzeler (Yağsız olarak.)
 • Enginar (İçerisindeki pilav tüketilmemelidir,yaprakları ve göbeği yenilebilir.)
 • Patlıcan (Fırına verilerek pişirilebilir,dilenirse soğan eklenilebilir.)
 • Domates (Domates yoğun olarak K vitamini içermektedir,bu nedenle domates yenmesi özellikle çok önemlidir,tuz kullanılmamalıdır.Çünkü tuz vücütta terlemeyi önler)

Bunlar dışında hiçbir sebze veya meyveye izin yok.Ayrıca canınız çok fazla yağ isterse bir çay kaşığı zeytin yağı ilave edebilirsiniz daha fazlası sizin yararınıza olmayacaktır.

Güçlendirme evresinde tüketilebilecek besinler

 • Meyve,mutlaka tüketilmelidir.Günde orta boy karpuz veya kavun dilimi(nişasta içerir fakat, %90’ı sudur) bir adet elma,kivi vb.
 • Ekmek:Günde bir dilim tam buğday ekmeği çok fazla canınız isterse iki dilime esnetilebilir ama her zaman tekrar edilmemelidir.
 • Peynir:Günde 50gram peynir tüketilebilir,yağsız ve az tuzlu olarak.
 • Et:Kırmızı et bol bol tüketilmelidir,bunun yanında tavuk ğöğsüde yağsız tuzsuz olarak tüketilebilir.Haşlama veya mangal olarak pişirilmelidir.
 • Ödül:Haftada bir gün kendinizi ödüllendirebilirsiniz,bu öğünde iştah açan yemekler tüketebilirsiniz çok fazla olmamak şartıyla,üstüne de tatlı tüketebilirsiniz.
 • Protein günü:Haftada sadece bir gün olacak bu günde,protein değeri yüksek besinler tüketmelisiniz.
 • Yulaf kepeği 3 kaşık(zorunlu) kabızlık sorunu çekilmemesi için.

Bu evrenin amacı kilonun kalıcı olarak korunabilmesidir,bu diyetin süresi şu şekilde belirlenir ; her verdiğiniz bir kilo için,beş gün bu evreyi uygulamalısınız.Yani 8 kilo verdiyseniz 8*5 = 40 gün bu evreyi uygulamalısınız.

Dukan Diyeti Nasıl Uygulanır?

Dukan diyeti, sadece yüksek miktarda protein tüketebileceğiniz fakat bunun yanı sıra karbonhidrat ve yağları düşük miktarda tutmanız gereken bir diyet çeşididir. Bu diyet Fransız bir beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından yazılmış ve kısa bir sürede kilo vermek isteyen herkesin baş tacı olmuştur.

Dukan diyeti birçok uzman tarafından sağlıklı bulunmuyor olsa da kısa sürede, kalıcı kilolar vermemizi sağlayan bir diyet olduğunu söyleyen uzmanlar da mevcut.

Atak evresi

Bu evrede tüketilecek besinler; yulaf kepeği, yumurta, yağsız süt ve peynir, yağsız dana veya sığır eti, tavuk ve hindi eti, sığır ve dana ciğeri, yağsız yoğurt, az yağlı süt ve süt ürünleri

Bu evre Dukan diyetindeki ilk aşamadır ve metabolizmanın şaşırtılması amaçlanmaktadır. Atak evresi yaklaşık olarak iki ila yedi gün arası sürmektedir. Yüksek proteinli ürünler tüketilerek hızlı bir başlangıç yapmak hedeflenir. Bu aşamada sadece seçili ürünler tüketilebilir. Bu aşamada vücuttaki fazla su atılır ve metabolizmanın hızını koruyabilmesi için bir sonraki aşamaya geçiş yapılır.

Seyir evresi

Seyir evresi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada yapılacak diyet protein ağırlıklı, ikinci aşamada yapılacak diyet ise sebze diyetidir. Bu aşamada vermek istediğiniz kilo süresince devam edeceksiniz çünkü 1 kilo verebilmek için 1 hafta diyet yapmanız gerekir. Bu yüzden seyir evresi diyeti yapan herkesin gerçek kilolarına ulaşacağı evredir. Bu evre diğer evlerden uzun sürmektedir ve tüketilecek fazla besin seçeneği bulunmamaktadır, bu yüzden sabırlı olmak çok önemlidir.Tüketilecek besinler; brokoli, karnabahar, lahana ve brüksel lahanası, ıspanak, marul, yeşil yapraklı sebzelerin tümü, kuşkonmaz, dolmalık biber, patlıcan, enginar, mantar, domates, yeşil fasulye, soğan, sarımsak, pırasa, kabak, şalgam ve havuç.Ek olarak zorunlu olarak her gün 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmeli.Yazılı olan sebzeler ve meyveler haricindeki her hangi bir besin tüketimi yasak ve 1 çay kaşığı pişirme esnasında ya da salata da kullanabileceğiniz yağ dışında her hangi bir çay kullanamazsınız.

Güçlendirme evresi

Bu aşamada kilo vermek isteyenler her gün istedikleri kadar sebze ve proteini, yulaf kepeği ve su ile tüketebilmekteler. Güçlendirme evresinde yasaklı olan bazı besinler artık tüketilebilir. Önceki iki aşamadaki besinlere ek olarak; günde bir porsiyon olmak şartıyla meyve, ekmek, nişasta, peynir günde bir porsiyon olmak şartıyla, hafta da bir ya da iki kez kuzu eti, her gün iki buçuk kaşık yulaf kepeği tüketmek zorunludur.

Hafta da iki kez kutlama öğününe yer verilebilir.

Hafta da bir gün yalnızca proteinlerden oluşan besinler tüketilmeli.

Korunma evresinde alınabilecek besinler

 • Bu evrede hiçbir gıda yasak değil fakat yine de dikkat etmemiz gerekn bazı noktalar mevcut.
 • Yemeklerinizi hazırlarken güçlendirme evresindeki besinleri kullanmaya özen gösterin.
 • Haftada bir gün protein günü yapın.
 • Apartmanlarda merdiven kullanın,evde mekik,şınav vb. hareketler yapmaya çalışın.
 • Günde 3-4 kaşık yulaf kepeği tüketin.
dukan diyeti yorumlari - Dukan Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Dukan Diyeti

Dukan diyetinin avantajları

 • Dukan diyeti kısa sürede fazla kilo verdirir,buda size sinerji sağlar.
 • Kuralları çok katı olduğu için disiplin vardır buda yararınızadır.
 • Besinler kolayca bulunabilecek türdedir.
 • Kalori derdine takılmıyorsunuz.

Dukan diyetinin dezavantajları

 • Atak ve seyir evreleri çok kısıtlıdır,sabrınızı zorlayabilir.
 • Et,süt vb. ürünler pahalıdır.
 • Kabızlık sorunları olabilir.

Eğer sizde Dukan Diyetini denediyseniz yorum kısmına tecrübelerinizi paylaşarak diyete yeni başlayacak olan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu