Bebek

Doğumdan Sonra İlk 6 Ay Neler Yaşanır

Doğumdan sonra ilk 6 ay anneler neler hissediyor, dünyadan bihaber bir bebekle neler yaşanıyor hiç merak ettiniz mi? Bir annenin ağzından duymak ister misiniz?

Bu nasıl bir temennidir bilemiyorum halen, nasıl yani bebeğim günde 20 saat uyuyor, emme süreleri hariç, ben de o uyurken uyuyorum, dinleniyorum, nasıl uykusuz kalacaktım? Hiç anlamadım ben bunu hala. Bu kocaman bir yalan.

‘İlk 3 ay en zoru’

Ben: Hayır bence ilk 3 ay en kolayı, evde sürekli uyuyan ve hareket etmeyen yeni bir melek var. Hem aşk hem güzel mutluluklar, hormonlar 🙂 benden daha mutlusu yok. Bebişi bıraktığın yerde bulmak büyük lütuf ilk aylarda.

‘İlk 3 ay kolay mıydı, hmm o zaman en zoru ilk 6 ay’

Hayır ilk 6 ay da çok kolay çünkü artık bebeğim ele avuca geliyor ve hareket kabiliyeti sınırlı, kendi kendine oynuyor, yemek yiyor, hala uzun uzun da uyuyor, mükemmel bir gezi ve oyun arkadaşı aynı zamanda bizden biri de oluyor artık zaten ben ne desem de hep ilerisi kötü olacaktı, bu devran böyle gitmezdi gidemezdi  niyeyse bilemedim asla…

‘Doğum sonrasında denize giremezsin zaten bikini de giyemezsin haha’

Bunları söyleyen bireyler eminim keyif alıyorsunuz ama, öyle bir şey de yok, 40. gün ben de bebeğim de denize girdik, ben yüzdüm bol bol, ortada koca bir göbek ya da bir çatlak da yoktu, birazcık kilo almış bir bayan vardı sadece, hala eski bikinilere sığıyordum.

Emzirmek…

Her şey çok kolaydı ama emzirmek zor geldi zira 3 saatte bir bebeği beslemeniz gerek, benim bebeğim bana yapışık bir bebek olmadı hiç. Hep saatlerle aralıklar verdi bana, geceleri de gündüzleri de güzel uyuduk, dışarı onsuz da çıkabildim, lakin ilk günler emzirmek zor gelmişti, sırtım ağrımıştı, bebeği tutamıyordum çünkü beceremiyordum ama zamanla alıştım, bebiş zaten emmeyi ben zaten emzirmeyi biliyordum içgüdüsel, sorun yaşamadık, süt hemen geldi, bebek hemen emdi.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu