Hamilelik

Doğumdan Sonra Adet Görme Zamanı

Kadınlar hamilelik dönemleri boyunca adet görmezler. Adet döneminde hormonların verdiği etkiler nedeniyle çoğu kadın gebelikte adet görmemenin keyfini çıkartır. Doğumdan sonra hemen adet kanaması görülmez. Doğum gerçekleştikten sonra ise rahim iç tabakasının dökülmesi ile loşi adında bir akıntı gelir. Bu akıntı açık kırmızı renktedir. İki hafta sonra ise sarımsı bir renge döner. Bu adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Loşi akıntısı ortalama 1 ay sürer. Bu akıntılar bittikten sonra yaklaşık doğumdan 3 ay sonra adet kanaması görülebilir. Doğumun normal ya da sezaryen olması adet kanaması görülme süresini etkilemez. Bu durumun hormonlarla ilgisi vardır.

Emzirmek Adet Görme Süresini Uzatır mı?
Emzirmeye bağlı olarak adet görme süresi uzayabilir. Emzirme adet süresinin ve yumurtlamanın gecikmesini sağlar. Emzirmek göğüs uçlarını uyardığından süt yapımını gerçekleştiren hormonun salgılanmasını artırır. Bu durum da yumurtlamayı önler. Bebek fazla emiyorsa, yumurtlamayı bastırıyor ve adet zamanı gecikiyor.

Adet Görmemek Ne Zamana Kadar Normal Kabul Edilir?
Emzirmeyen kadınlar daha erken adet görebilirler. Bazı kadınlar 1 sene boyunca hiç adet görmez. Doktorlar 6. Aya kadar adet göremeyen kadınların bu her ne kadar normal kabul edilse de kontrole gitmelerini öneriyorlar. Doğumdan sonraki ilk adet kanaması önceden nasıl oluyorsa aynı düzende devam eder. 3-5 gün arasında olan adet döngüsü yine aynı düzenine girer.

Emzirirken Adet Görenler Emzirmeye Devam Edebilir mi?
Adet görmenin gelen sütünüze etkisi yoktur. Yalnız emzirme dönemi boyunca adet düzensizlikleri olması normaldir. Emzirmeyi kestikten sonra adet döngünüz düzene girecektir. Adet kanaması görülmeyen bu süreçte kadınlar hamile kalabilirler. Adet olmasa da yumurtlama olayı gerçekleşebileceğinden dikkatli olunması gerekir. Emzirmek bir doğum kontrol yöntemi olarak düşünülmemelidir. Başka doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu