Güzellik

Doğum Sonrası Oluşan Siyah Noktalar İçin Doğal Çözüm

Sivilceler kadar kötü görünen ve sinsi bir şekilde çoğalan siyah noktalar için kozmetiklere para vermenize gerek yok. Özellikle doğum sonrası kadınlarda hormonların dengesizleşmesi sonucu ciltteki yağ oranı çok değişkenlik gösterir. Ciltte artan yağ oranıyla birlikte sivilce ve siyah noktalarda da artış yaşanır. Hem psikolojik olarak hem de görünüm açısından kendinizi daha iyi hissetmek için kimyasal maddeler kullanmak yerine evde kendiniz kürler hazırlayabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız doğal maske ve karışımlar ile siyah noktalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Özellikle burun ve yanak bölgesinde yoğunlaşan siyah noktalar yanlış bir şekilde sıkılırsa minik delikler oluşacaktır. Bu da yüzünüzün pürüzlü görünmesine neden olur. Bu yüzden siyah noktaları ellemeyerek sadece verdiğimiz karışımları uygulayın.

Limon ve bal ile siyah noktalara son!

Öncelikle bir kabın içerisine yarım limonu iyice sıkın. Posasının da kabın içerisine geçtiğinden emin olun. 1 çay kaşığı balı limon suyunun üzerine ekleyin ve iyice karıştırın. Oluşan bu karışımı siyah nokta bölgelerinize masaj şeklinde uygulayın. 10 dakikalık masajın ardından cildinizi soğuk su ile yıkayın. Haftada 3 – 4 kez uygulandığında farkı hemen hissedeceksiniz.

Elma sirkesi ve maydanoz

Siyah noktalar için bir başka etkili karışım da elma sirkesi ve maydanozdur. Maydanozu ince ince doğradığınızda ortaya biraz suyu çıkacaktır. Bu suyu iyi muhafaza edin. İnce ince doğranmış biraz suyu çıkmış olan maydanozların içerisine 5 – 6 damla kadar elma sirkesi ilave edin. Bu karışımı yüzünüze uygulayıp bir süre cildinizde kalmasını sağlayın. Haftada 2 – 3 kez yaptığınızda cildinizin daha pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Bu karışım siyah noktaların yanı sıra aynı zamanda kırışıklık tedavisinde ve çillerin yok edilmesinde de kullanılır.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu