Hamilelik

Doğum Sonrası Lohusalık Bunalımı

Yeni anne olan kadınların çoğu, doğum yaptıktan sonra, şu ya da bu ölçüde, bir bunalıma girerler. Doğum sonrası östrojen ve progesteron hormon seviyelerindeki ani düşüşe uykusuzluk da eklenince lohusalık bunalımı adı verilen durum ortaya çıkar.

Lohusalık Bunalımının Nedenleri

Hormonal değişiklikler bunalımın tek sebebi değil elbette. Sorunlarınızın altında eziliyorsanız, bunalıma girmeniz doğaldır. Bunalıma katkıda bulunması olası diğer etmenler arasında, doğumdan sonra vücudunuzda oluşan değişimleri, gebelik ve doğum sırasında çektiğiniz güçlükleri, heyecanlı bir olaydan sonra gelen boşluk duygusunu, ailenizin parasal durumundaki değişiklikleri, doğum ve anne babalık konusunda gerçekçi olmayan beklentileri, yetersiz duygusal destek alıyor olmayı, yeni kimliğe ve ilişkiye uyum sağlamayı sıralayabiliriz.

Bazı erkekler de bebekleri doğduktan sonra bunalıma girerler. Eşleri lohusalık bunalımı geçiren erkeklerde bunalıma girme riski daha da yüksektir.

Eğer lohusalık bunalımıyla boğuşuyorsanız şu önerileri deneyin:

  • Her sabah duş alıp giyinin. İyi görünmek kendinizi iyi hissettirecektir.
  • Tembellik etmeyin. Bedensel aktivite, kendinizi doğal yollardan iyi hissetmenizi sağlayan bir kimyasal olan endorfin hormonu seviyelerini yükseltir.
  • İyi beslenin. Karbonhidrat ve şekeri mideye indirmek yerine sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.
  • Evden dışarı çıkın. Azıcık temiz hava, ortamın değişmesi, sohbet gibi şeyler efkârınızı ve kederinizi dağıtır.
lohusalik bunalimi - Doğum Sonrası Lohusalık Bunalımı

Lohusalık Bunalımının Belirtileri

Hafif bir bunalım türü olan lohusalık bunalımı yeni anne olmuş kadınlar arasında yaygındır. Belirtileri arasında anksiyete nöbetleri, hüzün, ağlama, baş ağrısı ve bitkinlik sayılabilir. Kendinizi değersiz, sinirli ve kararsız hissedebilirsiniz. Bebek sahibi olmanın başlangıçtaki heyecanı azaldığında, anneliğin baş edilmesi zor bir şey olduğu duygusuna kapılabilirsiniz. Lohusalık bunalımı doğumdan sonraki 3-5 gün içinde başlayıp 1 hafta ila 10 gün kadar sürer.

Eğer bu dönemde bol bol dinlenir, sağlıklı beslenir ve düzenli olarak egzersiz yaparsanız bu dönemi daha çabuk atlatarak iyileştirebilirsiniz. Ayrıca içinizi dökmek, özellikle de eşinizle paylaşmak, yarar sağlar.

Eğer bu önlemler işe yaramıyorsa, daha şiddetli bir depresyon geçiriyorsunuz demektir. Belirtileriniz şiddetliyse ve birkaç haftadan fazla sürüyorsa, doktorunuza danışın.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu