Anne

Doğum Sonrası Kuru ve Mat Saçlar İçin Doğal Çözümler

Kuru, mat ve kırılgan saçlar hanımların en büyük problemlerinden biridir. Özellikle güneş ışınlarıyla birlikte daha da elektriklenen saçlar cansızlaşır ve şekil almazlar.

Kuru ve mat saçlar bir anda doğum sonrası sizi bulabilir. Annenin hormonlarının büyük oranda değişmesi aynı zamanda bebeğin anneden beslenmesi nedeniyle saçlar cansız kalabilir, mat bir hal alabilir. Bu nedenle doğum sonrası annenin bebeğine baktığı kadar kendisini de izlemesini öneriyoruz. Bu noktada piyasada birçok bununla ilgili kimyasal şampuanlar satılmaktadır. Kimyasal maddeler saçlarınıza anlık olarak parlaklık sağlasa da saçın yapısını bozmakta ve o şampuanı kullanmaya zorunlu kılmaktadır. Bu sebeple her zaman doğal yolları tercih etmek ilk hedefiniz olsun.

Kuru ve mat saçlarınız için hazırlayabileceğiniz karışımlar:

1- Yağ karışımı ile saçlarınızı besleyin

Öncelikle bir kap içerisinde eşit oranlarda zeytinyağı ve bademyağını karıştırın. Oluşan bu karışımı saç uçlarınıza iyice yedirin. Karışımın saç derisine temas etmemesine özen göstermelisiniz. Saçlarınıza yapacağınız masaj sonrasında bir havlu yardımı ile saçlarınızı örtün ve 1 – 2 saat bekleyin. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır, farkı gözlerinizle göreceksiniz.

2- Parlak bir saç için Hint kürü

Saçlarınızı yukarıdaki karışımla besledikten sonra haftada 2 kez durulama suyunuzu Hint kürü ile destekleyebilirsiniz. Kürü hazırlamanız için gerekli malzemeler:

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

5 damla Hint yağı

Bu malzemeleri durulama suyunuzun içerisine koyun ve elinizle homojen bir şekilde dağılmasını sağlayın. Durulamadan sonra saçlarınızın eskiye nazaran daha parlak olduğunu göreceksiniz.

Doğum sonrası birçok annede saç dökülmesi olayları yaşanmaktadır. Bir kadının belki de en son isteyeceği şeylerden biri de saçlarının seyrek olmasıdır. Bu karışımlar hem saçınızı besleyecek hem de daha canlı bir saç köküne sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu