Hamilelik

Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

Kadınlarda farklı farklı sebeplerle ama ortak olarak yaşanan duygudur doğum korkusu. Anneler bebeklerinin dünyaya geliş şekilleriyle ilgili endişeler taşıyor. Hemen hemen her kadın normal yollarla gerçekleşecek doğumları hem bebek için, hem kendileri için daha sağlıklı olması sebebiyle tercih ettikleri için doğum vakti yaklaştıkça, duyulacak ağrı, acı, bebeğin sağlığı ile ilgili endişeler duymak oldukça normal bir korkudur. Buna aslında çevrede doğum yapmış kadınların bilinçsizce anlattığı, abartılı hikâyelerin sebep olduğu aşikâr.

 

asikar - Doğum Korkusunu Yenmenin Yolları

 

İnsanoğlu milyarlarca yıldır aynı şekilde doğuyor, doğuruyor. Şayet doğum anını bu şekilde benimser ise anne adayı, zaten bu korkuya prim vermez. Yukarıda anlatılanların korkuların pençesine düşen kadınlar aylar süren bir tedirginliğe maalesef mahkum oluyor. Kimi anne bebeğine, kimi anne kendisine bir şey olmasından çekiniyor, bu yüzden aslında rahat geçmesi daha doğru olan hamilelik evresi tam bir cehenneme dönüşüyor.

Doğum korkusunu yenmek için neler yapılmalı?

Annelerin bu süreçte eşlerinden tam destek almaları oldukça önemlidir. Bu sürece uyumu kolaylaştırır. Anne adaylarının en büyük sorunu bu süreçte yalnız kalma korkusudur. Adeta kurbanlık koyun hissi yaşarlar, bu yanlış bir duygudur. Tam teşekküllü bir hastanede doğumdan ölmek, bebeğin ölmesi gibi durumlar hiç denecek kadar az yaşanır. Gebelik boyunca izlenen bir gebenin uzman ellerde nasıl bir doğum yapacağı hemen hemen tahmin edilebilmektedir. Tehlikeli durumlarda sezaryene alınmaktadır.

 

Anne adayı doğumdan önce doğum yapacağı hastaneyi, odayı görmeli, doğumun ortalama kaç saat süreceği, olası aksilikler halinde neler yapılacağı, nasıl müdahale edileceği yönünde bilgilendirilirse doğuma karşı motivasyonu artacaktır. Doktoruna mutlaka güvenmelidir, doktora ve doktorun ekibine duyulan güven doğumda daha cesur olmayı sağlar. Bu yüzden anne adayı güven duymadığı hekimle kesinlikle doğum yapmamalıdır.

 

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu