Hamilelik

Doğum Gecikirse Ne Yapmalı?

Size verilen doğum tarihi geldi ve geçti, siz hâlâ hamilesiniz. Size verilen tarih size sihirli bir şey gibi gelebilir ama aslında bebeğinizin dünyaya gelmesi muhtemel olan tarihle ilgili bilinçli bir tahmindir sadece. Size verilen tarihten bir iki hafta önce ya da sonra doğum yapmak son derece normaldir. Aslında, resmen uzamış gebelik denilebilmesi için size verilen tarihin üstünden iki tam haftanın geçmesi gerekir.

Uzamış gebelikten söz edebilmek için şunların olması gerekir;

Son adet döneminizin başlangıç tarihi bilinmiyor ve dolayısıyla size verilen doğum tarihi yanlışsa
Bu ilk gebeliğiniz ise
Daha önce de uzamış gebelik geçirdiyseniz
Ailenizde uzamış gebelik vakaları varsa
Bebeğiniz erkekse
Uzamış gebelik ender olarak plasenta ya da bebekle ilgil sorunlardan kaynaklanır.

Eğer doğum yapma tarihiniz gecikmişse, doktorunuzu görmeye devam edeceksiniz, o da sizin sağlık durumunuzu izlemeyi sürdürecektir. Rahim ağzınızı muayene edip doğuma hazırlanmak için incelmeye ve açılmaya başlayıp başlamadığına bakacaktır. Verilen tarih üzerinden bir haftadan fazla geçmişse, doktorunuz bir elektronik fetal monitörle bebeğin kalp atışlarını izleyebilir veya ultrasonla bebeğin hareketlerini gözlemleyip amniyotik sıvı miktarını ölçebilir.

Bazen bebeği erken dünyaya getirmek geç doğurmaktan iyidir. Özellikle de doktorunuzun sizin veya bebeğinizin sağlığıyla ilgili endişeleri varsa ya da verilen tarihin üzerinden iki haftadan fazla geçmişse.

dogum neden gecikir - Doğum Gecikirse Ne Yapmalı?

Neden iki hafta kaygılara neden oluyor? Gebeliğinizin bu aşamasında bebeğin büyüklüğü vajinal doğumda sorun yaratabilir. Bir takım vakalarda plasentanın yaşlanması bebeğin rahimde gelişme kabiliyetine sekte vurabilir. Doğumu gecikmiş olan bir bebeğin dışkı (mekonyum) teneffüs etme olasılığı vardır ki bu da solunum sorunlarına veya doğum sonrasında enfeksiyona yol açabilir.

Doğum yapma tarihiniz geçmişse, doktorunuz doğum indüksiyonu (yapay sancı) tavsiye edebilir ve bir takım adımlarla doğumu başlatmaya çalışabilir. Rahim ağzının açılması ve yumuşaması için size ilaç verebilir. Amniyotik keseniz hâlâ sağlamsa, doktorunuz ince plastik bir kancayla kesede bir delik açarak patlatıp suyun gelmesini sağlayabilir. Bu işlem acı vermez amaa kese patladığında ılık bir sıvının fışkırdığını hissedebilirsiniz.

Gerekirse, kasılma meydana getirmek için size ilaç verilebilir. En yaygın olarak kullanılan ilaç, rahmin kasılmasını sağlayan oksitosin hormonunun sentetik versiyonu olan Pisotin adlı ilaçtır. Kasılmalarınızın şiddetini ve sıklığını düzenlemek için dozu ayarlanabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu