Sağlık

Dizanteri Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Dizanteri Nedir?

Dizanteri, Shigella adı verilen bakteriler tarafından insan vücuduna bulaşan, kanlı ishalle birlikte vücuttan maddelerdir. Dizanteri hastalığı, günümüzde çok rastlanmayan ancak çok tehlikeli hastalıklardan bir tanesi olan bir tür enfeksiyonel hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olup, salgın riski taşıyan bir hastalıktır. Ancak bakterisi dünyada çok az rastlanan bir türdür.

Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri hastalığının belirtileri virüsün vücuda girmesiyle birlikte yavaş yavaş başlamaktadır. Ancak başlıca belirtileri 4 gün sonra aniden ortaya çıkabilmektedir. Dizanteri hastalığının belirtileri kolaylıkla fark edilebilmektedir. Başlıca belirtileri kanlı ishal, sürekli dışkıdan mukus çıkartmak, şiddetli karın ağrıları, gözde iltihaplanma, bacakların belirli bölgelerinde sıvı dolması ve şişme, vücutta su kaybı ve size verdiği rahatsızlık hissidir. Bunun yanı sıra hastalık boyunca kişi sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hisseder. Bu süreçte tuvalete gitme işlemleri de sancılı olur. Bu belirtilerinden birisini bile hissetmeniz haline hemen doktora gidin. Hastalık ilerlemeden doktora gidebilirseniz, kısa sürede iyileşebilirsiniz. Bu yüzdende erken teşhis çok büyük önem taşımaktadır.

Dizanteri Neden Oluşur?

Dizanterinin oluşmasının sebebi Shigella bakterisidir. Bu bakteri birçok iklimde görülebilen çok tehlikeli bir bakteridir. Bağırsakları bozup, vücudun dengesini bozar. Boşaltım sisteminin bozulmasına  yol açar. Shigella’nın yanı sıra histolytica adı verilen bir amipte bu hastalığa sebep olabilir. tropikal histolytica bölgelerde yetişen bir canlıdır. Bu canlı insan vücuduna kist şeklinde girerek dizanteriyi oluşturmaktadır.

Dizanteri Nasıl Bulaşır?

Dizanteri enfeksiyonel bir hastalık olup, hastalığa sebep olan bakterilerin yemeklere bulaşması sonucunda bulaşabilir. Bir ülkede salgın oluşması durumu da ilk akla gelen bulaşma sebebi budur. Bunun yanı sıra cinsel yollarla, kan yoluyla ve bu gibi durumlarda da dizanterinin bulaşabilmesi mümkündür. Dizanteri hastalığının bulaşması için birçok yol bulunduğundan bu hastalıktan korunmak için gerekli tedbirlerin alınması şarttır.

Dizanteri Tedavisi

Dizanteri hastalığı, tedavisi bulunan bir hastalıktır. Hastalıktan rol oynayan bakteriler, gelişmiş olduğundan tedavileri farklı şekillerde yapılabilmektedir. Tedavi sırasında amaç bakterilerin gelişmesini, çoğalmasını ve yayılmasını önlemektir. Bu yüzden de yüksek dozda antibiyotikler, bakteri öldürücü emetin ve metronodizol gibi ilaçlar tedavi sürecinde kullanılabilmektedir. Bu süreçte hastanın hastaneye yatırılması ve salgını önlemek için ise doktorların gözetimin altına alınması en doğru karar olacaktır. Doktor kontrolünde tedavi yapıldığı sürece hastalığın yaklaşım 1 – 2 ay içerisinde tedavi edilmesi mümkündür.

Dizanteriden Korunma

Dizanteri hastalığından korunmak için mutlaka sebze ve meyvelerinizi güvenilir yerlerden alınız. Eğer ki yaşadığınız yerlerde sık sık dizanteri hastalığı görülüyorsa mutlaka onay almış yerlerden alışveriş yapın. Kendi meyve ve sebzelerinizi üretmeye çalışın. İçtiğiniz sütleri kaynatıp için. Aynı zamanda tüm yiyeceklerinizi iyice yıkayın. Çiğ yiyeceklerden elinizden geldiğince uzak durun. Yaşadığınız ortamı iyice temizleyin ve tüm eşyalarınızı dezenfekte edin. Yakınlarınızda dizanteri hastalığına yakalanmış kimseler var ise mutlaka bir doktora gidip, kendinizi kontrol ettirin.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu