fbpx
Güzellik

Diş Macununun Zararları

Diş macunu insanların en çok kullandığı vücut temizlik maddelerinden birisidir. Diş macunun içerisinde bulunan sodyum florür, sodyum loril sülfat, FD&C Mavi boya 1 and 2, triklosan ve hidratlı silika maddeleri kanser, körlük ve hatta ölüme neden olabiliyor.

Uzmanlar çocukların dişlerini fırçalarken diş macunlarını yuttuğunu belirtiyorlar. Bu da çocuklarda kansere, zeka geriliğine, vücut direncinin düşmesine, bağışıklık sisteminin çökmesine ve üreme sisteminin çökmesine neden olabilir. Diş macunun içindeki sodyum florürün dişleri beyazlattığı söylenir. Bu sodyum florür diş macununda olduğu gibi fare zehrinde de bulunmaktadır.

Bazı diş macunlarının 120 gramında 2 – 4 saat içinde küçük bir çocuğun ölümüne yol açacak kadar sodyum florür bulunur. Çocukların veya gençlerin sodyum florürü az bir miktarda yutmaları tükürük salgılanmasına, baş dönmesine, ishale ve karın ağrısına sebep olabilir. Kanserojen maddenin yüksek miktarda vücuda alınması ise felce, kas güçsüzlüğüne, kronik sarsıntılara daha sonra ise solunum yetmezliğine ve kalp durmalarına sebep olabilir.

Diş macunun ve temizlik ürünlerinin içerisine köpürmesi için katılan sodyum loril sülfat deriyi yıpratır. Temizlik malzemelerinde kullanılan bu madde, yapılan araştırmalar sonucunda cilde zararlı maddelerin birincisi olarak tespit edilmiştir. Sodyum loril sülfat dokulardan içeri girip; gözde, beyinde, kalpte ve karaciğerde birikebilir. Vücuda sürekli girmesi uzun dönemde ciddi rahatsızlıklara yol açar.

FD&C Mavi boya 1 and 2; diş macunu ve birçok ürün içerisinde bulunan yapay renklendiricilerdir. Bu madde davranış bozukluğuna, öğrenme bozukluğuna, önemli alerjik reaksiyonlara, astım ataklarına, baş ağrısına, baş dönmesine, yorgunluğa, gerginliğe, konsantrasyon bozukluğuna ve kansere sebep olmaktadır. Bu madde diş macunu yutulmasa da dudak derisinden veya ağızdaki mukoza zarından saniyeler içinde emilerek vücuda girer.

Diş macunu ve deterjanlarda görülen triklosan anti- bakteriyel özelliğe sahiptir. Triklosan Çevre Koruma Grubu tarafından böcek ilacı sınıfında gösterilmektedir. Kansere sebep olduğu düşünülen klorofenol kimyasal grubunun içerisindedir.

Hidratlı silika; kuvars, kum ve çakmak taşında bulunan kristalize bir bileşenden elde edilen bir diş beyazlatıcısıdır. Bu maddeyle dişleri temizlemek mineye zarar verir ve mineral almasını engeller. Silika ve silikon içeren maddelerin tartarı temizlediği iddia edilse de ağzın, diş etlerinin ve dilin asit baz dengesini bozarak zararlı olabilir. Diş macunundaki bu tehlikelerden korunmak için alınabilecek ilk önlem bu maddeleri içermeyen diş macununu araştırıp bularak bu macunu kullanmaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu