Sağlık

D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

D vitamini, vücudumuzun sağlıklı ve güçlü bir kemik yapısına sahip olmasını sağlayan kalsiyumun emilmesinde etkilidir. Bunun yanında sinir sistemimizin düzgün çalışmasına ve bağışıklık sistemimizin güçlenmesine destek olur.

Bu konuda gerçekleştirilen  araştırmalar sonucunda,;  D vitamini alımı, vücudumuzu strese karşı korumakta, depresyonu azaltmakta, kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlamakta  ve beyin sağlığımızı koruma ve iyileştirici etkilere yol açmaktadır.

D vitamini bedavadır, güneş ışığında bolca bulunur. Günde minimum 20 dakika dışarıda güneş ışığında kalmak, günlük ihtiyacınız olan D vitaminin çoğunu size sağlar.

D vitamini eksikliği ise, vücudunuzda bazı ciddi hastalıklara sebep olabilir.

İşte D Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu Hastalıklar:

Astım Hastalığı

Astım hastalığının sebebi, günümüzde hala net olarak bulunamamıştır. Astım hastası olan kişilerin solunum yolları iltihaplanma nedeniyle şişer ve tıkanır. Bu da hastanın nefes alamamasına veya az nefes almasına, vücuduna giren oksijen miktarının düşmesine yol açar. Bu durum hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkiler. Fakat astım hastaları, günlük ihtiyaçları olan güneş ışığını ve D vitaminini aldıklarında, solunum yollarında oluşan iltihaplanmanın azaldığı gözlenmiştir. Bu durumdan yola çıkan bazı uzman doktorlar, vücudumuza gereken miktarda güneş ışığı alamadığımızda ortaya çıkan D vitamini eksikliğinin astıma yol açtıklarını belirtiyorlar.

d vitamini nedir - D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Kemik Erimesi, Kemik Ağrıları ve Hastalıkları

Kemiklerimizin en büyük ihtiyacı olan Kalsiyum emilimi, yeterli güneş ışığı almadığımızda düşer ve bu da kemiklerimizde ağrılara, kemik erimesi, omurga ve bacaklarda eğrilik vb. kemik hastalıklarına neden olmaktadır.

Şeker (Diyabet) Hastalığı

Kalsiyum ve D vitaminin vücudumuza etkileri ile ilgili yapılan ilginç bir araştırmaya göre; her gün bol güneş alan genç yaştaki kişilerin, orta yaş ve sonrasında görülen şeker hastalığı oranının, benzer yaş grubunda görülen diyabete yakalanma oranına göre belirgin bir biçimde daha az olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarından yola çıkan uzmanlar, gelecekte vücudumuza daha yüksek oranda D vitamini aldığımızda şeker hastalığına yakalanma riskimizin düşeceğini ya da hastalığa hiç yakalanmayabileceğimizi belirtmişlerdir.

Kanser Hastalığı

Vücudumuz, içinde bulunduğumuz günlük hayattan kaynaklanan normal şartlarda, günde 10.000 kanser hücresi üretmektedir. Mikro açıdan baktığımızda; Kanser hücreleri, elektronlarını kaybetmiş normal hücrelerimizin dönüşmüş ve sağlıklı hücrelerin elektronlarını istila ederek normal hücre haline gelmeye çalışan hücrelerdir. Bunu sebebi oksijene ihtiyaç duymalarıdır, elektronlarını kaybeden hücrenin oksijen alımı kısıtlanır, bu da hücrenin temel faaliyetlerinin aksamasına ve hastalanmasına yol açar. Makro açıdan baktığımızda ise; yeterli güneş ışığı alamazsak kanserli hücreler daha hızlı bölünerek çoğalmaya ve diğer hücrelere daha fazla saldırmaya başlarlar, hastalıklı hücreler artar ve komplikasyonlar baş gösterir.

Diğer yazımız olan Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur? konumuza göz atabilirsiniz.

Kişi, uzun süre güneşli ortamlardan uzak kaldığında, D vitamini almadığında veya eksik aldığında prostat kanseri, meme kanser, yumurtalık kanseri, pankreas kanseri, servikal kanser gibi bir çok türde kanser hastalığına yakalanma riski artar.

Tüm bunlardan yola çıkarak sağlığımızı korumak için ne yapabileceğimize gelirsek; mümkün olduğunca güneşe çıkmalıyız. Günde yarım saatlik bir yürüyüş hem spor yaparak kilo vermemizi ve forma girmemizi, metabolizma hızımızın artmasını, daha fazla D vitamini alarak daha çok  Kalsiyum emiliminin sağlanmasını, daha fazla oksijen almamızı, böylece hem bağışıklığımızın güçlenmesini hem de ciddi hastalıklara yakalanma riskimizi düşürecek ve daha sağlıklı bir yaşama sahip olmamızı kolaylaştıracaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu