Anne

Çocuklarınıza Sebzeyi Sevdirmenin Yolu: Makarna

Eğer çocuğunuza sebze yedirmek için her yolu deneyip tatmin edici bir  sonuç alamadıysanız, bu röportaj tam da sizin için. Lütfen okumaya devam edin.

Merhaba Tuğba Hanım, sizi bir tanıyalım mı?

1976′da İstanbul’da doğdum yetiştim. Üniversite için güzel İzmir’e gidip Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği’ni bitirdim. 1998′de İstanbul’a dönüp çalışmaya başladım. 2010′da anne oluncaya kadar genellikle organik sektöründe ve butik firmalarda tam zamanlı mesleğimi yaptım, hatta araya bir İşletme Yüksek Lisansı sığdırdım. Anne olduktan sonra bir süre danışmanlık verdim. Eşimin işi nedeniyle memleketi Kırklareli’ne çıktık geldik 2011′de. Burada da çalışmaya devam ettim ama anne olmamla beraber farklı bir şeyler yapma isteği doğmuştu içimde.

Makarna, Lütfen fikri nasıl ortaya çıktı?

Esasında tamamen ihtiyaçtan. Yurt dışında gıdaların pratikliğine ve çeşitliliğine bakıp iç çekerdim hep. Bir de birçok insan gibi anne olduktan sonra beslenmemize daha fazla dikkat etmeye başladım; ne kadar az sebze tükettiğimizi fark ettim. Eşim kereviz, brokoli sevmez; kızımın ona çekmesini istemedim, sebzeyi beslenmemize iyice yerleştirmek için mutfakta daha fazla zaman geçirir oldum. Anne Tuğba’nın isteklerini Gıda Mühendisi Tuğba karşıladı. Tadının farkına varmadan sebze yemek mümkün oldu. Dostlarım beğendiler, yüreklendirdiler ve hatta yardım ettiler.

Makarna, Lütfen’i farklı kılan özelliği nedir?

Sebzenin kendisi var tadı yok makarnalarımızda. Hem %40 kereviz içeriyor hem kerevizin kokusu, tadı gelmiyor örneğin. Brokolide de geçerli bu. Ayrıca ürünlerin hepsi katkısız. Rengi korumak için karbonat bile koymuyoruz. Gıda güvenliğine değer verdiğimiz kadar besin değerlerine de önem vererek üretim yapıyoruz. Besin değeri birçok gıda firmasının daha çok satış adına göz ardı ettiği bir konudur. Bu yüzden sanırım Türkiye’nin ilk sebzeli tam buğday makarnası bizden çıktı.

Tam buğday makarnası nedir?

Nasıl beyaz ekmek beyaz undan üretilirse makarna da irmikten üretilir. İrmik de aynen un gibi durum buğdayının karbonhidrat deposudur. Tam durum buğdayı irmik, kepek ve ruşeym içerir. Tam durum buğdayını işlemesi, makarna yapması zordur ama makarnanın en sağlıklı halidir.

Sizinkiler sebzeli tam buğday ama değil mi?

Evet Türkiye’nin ilk sebzeli tam buğday makarnasını yaptığımız için mutluyuz. Bolca sebze ekleyerek tam buğday makarnasının besin değerini iyice arttırdık. Böylece diyet yapanlar, diyabetler, spor yapanlar, makarna yedikten sonra hemen acıkmaktan şikayet edenler gönül rahatlığı ile makarna tüketebilecekler.

Bu kadar sebze içerince pişirirken besin değeri kaybolmuyor mu?

Klasik makarnalardan daha fazla bir kayıp söz konusu değil. Ürünlerimizin karşılaştırmalı testleri Kırklareli Üniversitesi Gıda Teknolojisi Bölümü’nde yapıldı ve bir fark bulunamadı. Makarna haşlanırken mutlaka bir miktar kayıp olur ama bu kayıp %2′yi geçmez.

Peki hiç kayıp olmasın istersek?

O zaman pilav gibi demleyerek pişirebilirsiniz. Bu daha nişastalı, daha soslu bir makarna elde etmenize sebep olur. İçine çeşitli sebzeler ve kaşar katarak fırında makarna da olabilir. Ekstra sosa ihtiyaç olmaz. Normal haşlarım derseniz de haşlama suyuna çorba yapabilirsiniz.

Evet bu güzel bir fikir. Peki ürünler organik mi? Öyle bir algı oluşabilir.

Ürünlerimiz organik değiller; en azından hammadde açısından değiller. Üretimi tamamen organik üretim kurallarına göre gerçekleştiriyoruz ama bu yeterli değil ürünlere “organik” demek için. Bu kadar sene büyük organik markalar için ve onlarla beraber çalışmışken, her önüne gelenin “ürünlerimiz organiktir” demesinin sektörü baltalayıp insanların güvenlerini azalttığını bildiğimden makarnalarıma organik demeyi kesinlikle doğru bulmuyorum. Ama bu demek değil ki ileride organik olmayacaklar. Makarna, Lütfen!’in güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir ürünler sunup etik bir çalışmadan yana bir marka olmasını istiyoruz ve bu yönde zaten çalışmaya başladık.

Makarna dışında başka ürünleriniz de var mı? Gelecek nelere gebe Makarna, Lütfen! için?

Şu anda sitemizde sos ve zeytinyağı da var. Bunlar geçmişte beraber üretim yaptığımız firmalar, nerede nasıl üretim yaptıklarını iyi biliyoruz. Bu yüzden güvenle ürünlerini paylaşıyoruz. İleride yeni makarna çeşitlerimizin yanı sıra sos ve baharat karışımları da üretme hedefindeyiz. Şu günlerde bir sos argesi yürütüyorum. Hayalimde ise karalahanalı bir makarna var, bakalım.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu