Çocuk

Çocukların Dikkat Seviyesi Nasıl Arttırılır?

Günümüzde çocuklar neredeyse gördükleri her şeye merak duymaktadırlar. Bir oyuncak ile oynarken gördükleri başka bir şeyi örneğin bir kumandayı hemen eline almak ister. Bu kadar çabuk uğraştığı şeyi değiştirmesi çocukların dikkatini dağıtmaktadır. Bu durum günümüz çocuklarında daha çok görülmektedir, çünkü günümüz de çok fazla materyale sahibiz ve bu materyaller genelde çocuklara oyuncak olarak görülmektedir. Gün geçtikçe artan bu problem ileride çocuklar için okul başarısında da sıkıntı oluşturacak bir durum olmakla birlikte, sorumluluk duygularının da zayıf kalmasına sebep olabilmektedir.

Bu Problem Nasıl Çözülür?

Öncelikle sizin çocuklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü önce siz çocuğunuzun dikkati dağınık mı değil mi onu anlamalısınız. Eğer yaptığınız gözlemler sonucu çocuğunuzun dikkat sıkıntısı yaşadığınızı düşünüyorsanız öncelik bir uzmana götürüp yardım isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir uzman bulma şansınız yok ise çocuğunuz ile birlikte oynayabilir ve oyun süresince dikkatinin tek bir yerde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de ayırabileceğiniz zamanınız yok ise çocuğunuzun boyama alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak çocuğunuzun çizgi film izlemesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar genelde çok renk içeren içerikleri severler ve çizgi film süresi boyunca dikkatleri hep televizyonda olacaktır. Başka bir yol ise çocuğunuzun belli bir yaştan sonra yemek yerden veya bir şeyler içerken kullandığı malzemeleri, yemekleri ve içmeleri bittikten sonra mutfağa götürmelerini isteyebilirsiniz. Bu tip küçük sorumluluklar çocukların dikkat seviyesi için pozitif yönde etki edecektir.

Çocuğum İlkokul Çağında, Nasıl Dikkatini Arttırırım?

Bunun için ise en güzel yöntem kitap okumaya teşviktir. Evet kısa öyküler okumak ve bol fotoğraf içeren kitaplar okutmak en güzel çocukların dikkat seviyesi arttırma yöntemidir. Ayrıca çocukları bir spora yönlendirmek yine onların dikkat seviyesi için çok büyük pozitif etki yapacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu