Çocuk

Çocuklarda Uyku Düzensizliğinin Nedenleri

Çocuklar doğdukları ilk zamandan itibaren hayatın her anını belki tam kavrayamazlar, onların yaşam hissiyatı belirli kalıplar etrafında gelişir büyürken veriler uğraşlar bir bakıma çocuğun geleceğidir bundan başka çocuğun fizyolojik gelişimi ile doğru orantılı olan şeylerde vardır. Çocuk günlük hayatını idame ederken gün içinde farklı sorunları oluşabilir bunlardan en belirgini Uyku sorunu dur. Bunun farklı sebepleri olabilir ama bazı belirgin olanlara değinmekte fayda vardır.

  • Sosyal Ve Ailevi Faktörler

Çocuklar özellikle belirli bir dönemden sonra uyku partnerlerin den çok etkilenirler bunlardan biri çocuğun anneden uzaklaşması olarak açıklanabilir. Böyle bir durumda çocuk uyku problemi çekmeye başlayabilir çünkü yalnızlık korkusu ve anneden ayrıldıktan sonra beyninde tasarladığı ve büyüttüğü olayların ona zarar verecek endişesi çocuğu korkutur. Çocuklar bundan başka belirlenmiş olan 2-6 yaş arası zaman dilimlerinde sürekli anne ve babanın odasını ziyaret edip beraber olma dürtüsü artabilir.

  • Gece Terörü

Çocuklarda Uyku sorunundan bir başkasıdır bu olay genelde erkek çocuklarda uzmanlar tarafından açıklanan rakamlara göre 5-7 yaş arasında görülür. Genelde bu olayın başlangıç nedeni ruhsal bir travmadan kaynaklandığı belirtilir. Genelde çocuklar uyku daldıktan 15 saniye sonra bu durum ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan sonra çocuk korku ile bağırır ve yataktan kalkıp doğrularak etrafı izler sonra da bu olayı sabahları çok hatırlamaz tabi çok ciddi bir sarsıntı geçirmediyse.

  • Gece Korkuları

Bu durumda da çocuklar bebeklik dönemini aştıktan sonra gece korkuları oluşmaya başlar bu olayda gece terörüne benzemekle beraber çocuğun çığlık atması ve terleyerek uyanması ve hızlı bir şekilde kalbinin atması durumun genel ifadesidir.

  • Kabus  

Çocukların en az 5/1 inde görülen bir durumdur, çocuklar ağlayıp uyanırlar ve gece boyunca huzursuz olurlar uyandıktan sonra çevresine bakıp çevreyi tanıdıktan sonra uykuya dalmaya devam ederler. Bu korku gün boyu oluşan olaylardan da kaynaklanır.

  • Uyuma Güçlüğü

Çocuklar genelde 2 yaşından itibaren uyku sorunu yaşar bu uyku sorunu durumu da erkeklerde daha fazla görülür.

Sonuç olarak çocukların 5 temel uyku sorunu arttırılabilir başka durumlarda bu sorunun tetikçisidir. Ama bu durumları ailenin ortak çalışması ile aşabilirler.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu