Çocuk

Çocuklarda Okul Fobisi Nasıl Aşılır?

Okulların açılmasıyla çocuklarda görülen okul fobisi için ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Burada anne baba tutumu çok önemlidir. Bu dönemde okul fobisini yenmek için ne tür davranışlarda bulunulması gerektiğine bakalım.

Öncelikle bu sendromu atlatabilmek için ebeveynlerin sabırlı ve özverili olması gerekiyor. Yaz tatili sona erdi. Yaz tatilinin ardından çocuklar planlı, disiplinli hayata adapte olmakta zorlanabilir. Burada mutlaka çocuklarla iletişim kurulmalı ve onlar dinlenmelidir.

Çocuklarla iletişim kurun:

Üç aylık uzun yaz tatilinin ardından çocuklar eğitime başladı. Ancak çocuklar duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak bu döneme hazır mı? Mutlaka çocuğunuzla okul hakkında konuşmalı onun davranışlarını gözlemlemelisiniz. Öncelikle çocuğun ne hissettiği hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Okul alışverişi yapılmalı:

Çocukların bu zorlu dönemde okul alışverişlerinde sevdiği araç gereçleri almasına izin verin. Kitaplarla, okul çantalarıyla bir nevi okula adapte olabilir. Önceden öğretmenleriyle tanıştırmak ve okulu gezdirmek de olumlu katkı yapabilir.

Çocuğu yargılamadan konuşun:

Okula gitmek istemeyen çocuğu hiçbir şekilde aşağılamayın, azarlamayın. Uygun bir dille ona neden okula gitmesi gerektiğini izah edin. Gerekirse kendinizden çevrenizden örnekler verin. Okula gitmezse neler kaçıracağını anlatın. Konuşurken yumuşak bir ses tonuyla konuşun. Burada ebeveynlere sorumluluk düşmektedir.

Uyku düzeni:

Tatil boyunca serbest uyku düzeni yaşayan çocuk burada da adaptasyon sorunu yaşayabilir. Tatilde geç yatmaya ve geç uyanmaya alışmış olabilir. Böyle durumlarda okul açılmadan birkaç gün önce erken yatması ve erken kalkması sağlanmalıdır. Böylece daha çabuk alışması sağlanabilir. Uyku düzeni ve yeterli uyku okul başarısında da çok etkilidir.

Yaşına göre oyun oynamalı:

Çocuklar okula başladı diye oyun oynaması yasaklanmamalı. Dersleri ve ödevlerine yeterli vakit ayrıldıktan sonra oyun oynamalıdır. Her çocuk oyunla büyür. Oyun, çocukların gelişimine katkı sağlar. Psikolojik, sosyal gelişi için belli aralıklarla oyun oynaması teşvik edilmelidir. Tabi daha büyük sınıflarda okuyan öğrenciler için derse olan ilgi artmalı, oyun azalmalıdır. Aynı zamanda çocukların oyun saatlerini aşıp sorumluluklarını ihmal etmesine izin verilmemelidir.

Ödev sorumluluğu verilmelidir:

Çocukların erken yaşlarda sorumluluk sahibi olmasında ödevler büyük rol oynar. Bu bakımdan ödevler zorunluluk olmaktan öteye gitmeli, çocuğun öğrendiklerini pekiştirmesi, tekrar yapması bakımından önemli bir etkinliğe dönüşmelidir. Çocuğun çalışma ortamı hazırlanmalıdır. Uygun bir çalışma odası, havadar bir mekan olmalıdır. Çocuğun dikkatini dağıtacak unsurlara yer verilmemelidir. Isı, ışık ayarı kontrol edilmelidir. Gerekirse rehber öğretmenle beraber plan program yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu