Çocuk

Çocuklarda Okul Başarısızlığının Nedenleri

Ebeveynler, her zaman çocuklarının başarılı olmasını ister. Çocuğun okulda başarılı olması ebeveynler için en büyük istekleridir. Bir çocuğu başarısız olarak görme, çocuğun gelişimi açısından kendi yaşıtlarına nazaran bilgili ve becerili olmalarındaki yetersizliktir.
Okuldaki başarı ve öğrenimin en temel şartı zekadır. Çocuğun kendi yaşıtlarına uygun zekaya sahip olup olmadığıdır. Eğer çocuk, ebeveynler tarafından daha üstüm bir eğitim için zorlanıyorsa sonuç başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Çocuk için en önemli faktörlerden biri, öğretmeni ile arasındaki iletişimdir. Özellikle çocuklarda ilkokulun ilk zamanlarındaki okul korkusu yenilmelidir. Evde sürekli derslerin ve okulun konuşulması ebeveynlerin hatalı tutumlarından biridir.

Eğer aileler sürekli olarak derslere ve sınavlara odaklanırsa çocuk kendini ağır bir sorumluluk altında hissedecektir. Çocuğun eğitimine yardımcı olmak, onlarla ilgilenmek esas alınmalıdır. Çocuğun sorduğu sorulara cevap vermeli, onlara yardımcı olmalı ve çözüm bulacak alternatifler sağlanmalıdır. Anne-baba olarak başta yapılması gereken, onları takip etmek destek olmaktır. Çocuğun herhangi bir başarısızlık durumunda onu yargılamak yerine, başarısızlığının nedenleri araştırılmalıdır. Çocuğun okuldaki başarısızlığını etkileyen birçok faktör vardır.

AİLEDEN KAYNAKLANAN NEDENLER

Başarısızlıkta en önemli nedenlerden biri de ebeveynlerin çocuklarından büyük beklentiler içerisinde olmalarıdır. Başarının temeli, çalışmaktır. Kimi anne-babalar çocuklarının sadece ders çalışıp, farklı sosyal faaliyetler içerisinde olmalarını istemezler. Bu ebeveynlerin yapmış olduğu yanlış bir tutumdur.

ÇOCUKLARDAN KAYNAKLANAN NEDENLER

Çocuğun daha önceden yaşamış olduğu dikkat eksikliği, öğrenmede güçlük ve doğuştan gelen bazı hastalıklar çocuk için başarısızlık nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra çevreyle iletişim kurmada güçlük, zeka geriliği ve görme bozuklukları başarısızlığı etkileyen diğer kişisel faktörlerdir.

OKULDAN KAYNAKLANAN NEDENLER

Okul, çocukların hayatındaki ilk toplumsal kuruluştur. Bu kuruluş, çocuklara hayatı boyunca ihtiyacı olan bilgileri sağlarken, diğer yandan da sosyal becerilerini kazandırmaktadır. Çocuk okul hayatının ilk dönemlerinde birtakım zorluklarla karşılaşmaktadır. Ancak aile, arkadaş ve öğretmenleri sayesinde bunu avantaja çevirecek olan çocuktur. Okulun; çocuğun ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmesi ve gereken ortamı sağlaması gerekmektedir. Başarısız sonuçların ardından gereken analizleri yaparak onlara hatalarını samimi ve içten duygularla anlatılabilmelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu