Çocuk

Çocuklarda Horlamanın Nedenleri

Horlama uyku sırasında meydana gelen solunum sorunlarına bağlı oluşan nefes alırken kişinin dışarıya çıkardığı seslerdir. Sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da sıklıkla meydana gelir. Bronşları kapalı olan ya da grip gibi bir evreden geçen çocukta horlama meydana gelir. Horlamanın farklı nedenlerle meydana gelmesi de söz konusudur. Eğer çocukta burun rahatsızlığı yani burunda cerrahi müdahale gerektiren bir et parçası varsa bu doğrudan horlamaya neden olur. Uyku esnasında dil ya da bademcik gevşeme yapar sonucunda ise çocuğun hava yolu daralması oluşur. Bu durumda nefes alırken dışarıya horlama sesi çıkar.

Çocuklar da horlama için alınacak önlemler

Horlayan bir çocuğun rahatlaması ya da rahatlaması için bazı önlemler alınması gereklidir. Yetişkinler de olduğu gibi çocuklarda horlama problemi de uyku kalitesini düşüren bir sorun olmaktadır. Bu nedenle ilk olarak önemli bir sorun olup olmadığına dair gerekli doktor kontrolleri yapılmalıdır. Kulak burun boğaz doktoru muayenesinden geçirilen çocuk için tedavi başlanabilir. Hiç bir sağlık sorunu tespit edilmezse ebeveyn evde bazı önlemler alarak bu sorunu en aza indirebilir. Banyo sonrası burun temizliği yapılırsa yumuşak olan dokular kolayca temizlenir aynı zamana sık sık çocuğun sümkürmesini sağlamak da yardımcı olur. Burun aspiratörü de bu durumlarda büyük yardımcı aparatlar olmaktadır. Tüm bunlar uyku öncesi çocuğa uygulanırsa çocuk daha az horlama sesi ile rahat yatabilir.

Çocuklarda horlamanın tehlikeleri nelerdir?

Horlama çocuklarda yetişkinler kadar dikkate alınmasa da tam tersine özen gösterilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Çocuklar da horlamadan kaynaklı kalp ritim bozukluğu meydana gelebilir. Geniz eti ya da bademciklerin çocukta neden olduğu bu yan etkiler tedavi edilmezse uyku kalitesini düşürmekle birlikte çocukta uyku sırasında idrar kaçırma yaşanır. Ayrıca dikkat dağınıklığı ve adaptasyon eksikliği de yaşanan durumlar arasındadır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu