Çocuk

Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Büyümesi ve Etkileri

Çocuklarda geniz eti ve bademcikler, çocuğun gelişimi boyunca bağışıklık sisteminin destekleyicisi olarak görev alırlar. Fakat aşırı büyümelerine bağlı olarak çocuklarda sık enfeksiyon geçirme, uyku bozuklukları, horlama, ateşli nöbet geçirme gibi bir çok duruma neden olabilir. Öncelikle geniz eti ve bademcik büyümesinin tek çaresinin ameliyat olmadığını bilmek gerekir.

Geniz Eti Ve Bademcik Büyümesinin Nedenleri

Geniz eti ve bademciklerin büyümesinin en sık nedeni geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Çocuklarda, özellikle kreşe veya okula yeni başlayan çocuklarda, sık sık ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, orta kulak iltihabı, bademcik ve geniz eti enfeksiyonları) yılda 4 defadan fazla ya da 2 yılda 7 defadan fazla olduğunda normal olarak kabul edilmemektedir. Bu kadar sık enfeksiyon geçirme geniz eti ve bademciklerde büyümeye neden olmaktadır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından başka çocukta görülen alerjik durumlar da geniz eti ve bademcik büyümesinin sık nedenleri arasındadır. Alerjik nezle, özellikle geniz etinde aşırı büyümelere neden olabilmektedir.

Geniz Eti Ve Bademcik Büyümesinin Etkileri

Geniz eti burunun arkasında bulunmaktadır. Burun arka kısmı havayı boğaza oradan da nefes borusuna aktarır. Geniz eti büyümelerinde burun arka kısmı tamamen ya da kısmen tıkanır. Bu durumda çocukta burundan nefes almada zorluk meydana gelir. Geniz eti büyümelerinde ebeveynler genellikle çocuğun geceleri huzursuz uyuduğundan, horladığından ya da nefesinin durmasından yakınırlar. Bu şikayetlerin nedeni, geniz etinin aşırı büyüyerek burun arka kısmını tıkaması, çocuğun ağızdan nefes alıp vermeye çalışmasıdır.

Bademcik büyümesi ise boğaz geçiş kısmını daraltarak çeşitli şikayetlere neden olur. Bademcik büyümelerine genellikle geniz eti büyümesi de eşlik eder. İki yapının birlikte büyümesi çocuğun şikayetlerini daha da şiddetlendirecektir. Bademcik büyümesi de yine çocukta uyku bozukluklarına, beslenme bozukluklarına, büyüme-gelişme bozukluklarına hatta uzun süreli olduğunda yüzde kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir.

Geniz Eti Ve Bademcik Büyümesinin Tedavisi

Geniz eti ve bademcik büyümesi genellikle birlikte görülmektedir. Geniz eti ve bademcik büyümesinin tek tedavisi kesinlikle ameliyat değildir. Tedavide çocuğun şikayetleri, şikayetlerin derecesi, çocuğun yaşı, ek hastalıkları, beslenme durumu gibi bir çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuklarda tüm üst solunum yolu enfeksiyonlarına eşlik eden geniz eti ve bademcik büyümesi, çok sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonun geçmesiyle birlikte geriler. Fakat bazen geniz eti ve bademcikler çocuğun sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesine neden olabilir. Böyle durumlarda, beslenmesine dikkat edilmesine, iyi bakım yapılmasına, antibiyotik tedavisine rağmen geçmeyen ya da tekrarlayan enfeksiyonlarda, yılda dört defadan fazla ya da iki yılda yedi defadan fazla geçirilen ateşli boğaz enfeksiyonlarında ameliyat düşünülebilir. Ameliyat bu nedenlerle yapılıyorsa genellikle geniz eti ve bademciklerin tamamen alınması ile yapılır. Fakat geniz eti ve bademcik büyümesinin diğer bir etkisi de uyku bozukluklarıdır. Çocukta görülen geceleri sık sık uyanma, huzursuz uyuma, horlama, nefes durması (apne) durumlarında da ameliyat düşünülebilir. Bu durumlarda yapılan ameliyatta geniz etinin tamamen alınması ve bademciklerin küçültülmesi uygulanabilir. Buna doktorunuz sizle konuşarak karar verecektir.

Alerjik nezle ya da diğer alerjik durumlarda görülen geniz eti büyümelerinde, 2 yaş üzerinde güvenle kullanılan kortizonlu burun spreyleri genellikle şikayetlerin gerilemesine neden olur.

Geniz eti ameliyatı genellikle 2 yaş üzerindeki çocuklarda, bademcik ameliyatı ise genellikle 4 yaş üzerindeki çocuklarda yapılsa da şikayetlerin ciddiyetine göre değişebilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu