Çocuk

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları

Çocukların gelişme bozukları doğum anından itibaren kendisini gösterir. İlk etapta fark edilen boy, kilo ve doğum haftasına göre tutarsızlık oluşumları ile kendisini belli eder. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık ultrason vasıtası ile de bebeğin anne karnındaki gelişimi gözlenebiliyor. Anne beslenmesinin yetersiz olduğu durumlarda anneye yapılan ek gıda takviyeleri ile bebeğin yeterli gelişimi göstermesine destek sağlanıyor. Bu gibi durumlarda anne bir numaralı etken olması sebebi ile düzenli ve kontrollü beslenme çizelgesi hazırlanarak eksiklerin giderilmesi hedefleniyor. Bütün desteklemelere rağmen anne karnında gelişim göstermeyen bebek doğum sonrasında müdahaleye bırakılıyor.

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları Nedir?

Spermin rahimle buluşup döllenmenin oluşması anından itibaren gelişim başlar. Sağlıklı bir bireylerden meydana gelen birleşim sonrasında rahimde kese oluşumu gerçekleşir. Birkaç hafta sonrasında embriyo oluşarak kalp atışları duyulur. 41 haftada gelişimini tamamlayan bebek doğum için hazırdır. Bebeğiniz doğar, gelişir ve çocukluk çağına doğru ilerler. Dört yaşında başlayan ve ilkokul çağına kadar çocukluk dönemi sayılan bu süreçte çocuğunuzun gelişim evresini inceleyerek takipte bulunabilirsiniz. Peki, çocuğunuz ile ilgili fark ettiğiniz ilk eksilik nedir? Hastalık olarak nitelendirebilmek için kesin tespitler gereklidir. Konuşmasında, algılamasında, hareketlerinde, karşı tarafa vermiş olduğu tepkilerde gelişim bozukluğu hastalığının belirtileri olup olmadığını algılayabilirsiniz.

little boy wearing mickey mouse costume 3052358 1024x683 - Çocuklarda Gelişme Bozuklukları

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda fark edilen gelişme bozukluklarının pek çok sebebi olabilir. Psikolojik ve bedenen gerçekleşen eksiklikler kısa zamanda tedavi edilmediğinde içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Okul çağında ve yetişkin bir birey olarak ilerleyen çocuğunuzun psikolojisi oldukça önemlidir. Okul çevresi ve ailede gördüğü muamele kişiliğinin oturmasında büyük etkendir. İlk hastalık belirtileri de bu evrede baş gösterir. Siz çocuğunuz için nasıl bir gelişim evresi izliyorsunuz? Bu sorunun yanıtını kendinizde bulamıyorsanız bir şeyler eksik demektir. Hastalık olarak bedene yerleşmeden önce aileler olarak oldukça önemli rol üstelenen siz bireylerin, iyi bir gözlemci olması şarttır. Sürekli azara maruz kalan, arkadaşları tarafından dışlanan, bedenen engelli ise hor görülmesi durumlarda hastalık nedenlerinin temeli de atılmış olur.

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çocuğunuzda gözlemleriniz doğrultusunda bedenen fark edilen boyunda uzamama, kilo almama, tırnaklarda meydana gelen sararma, saç uzamamaları ve dökülmeler, göz çevresinde hafif morluk, göz bebeklerinin ak kısmında sarartı oluşması dışarıdan gözlenen bedenen gelişime bozukluğu belirtileridir. Psikolojik olarak ise içine kapanmış konuşmuyor, yemek yemiyor, odasından ya da oturduğu yerden kalkmıyor, oyuncakları ve hobisi olarak belirlediği şeyden uzak duruyorsa çocuğunuzda hastalık belirtileri baş göstermiş demektir. Bu gibi durumlarda kendi başınıza hareket etmeniz yanlış sonuçlar meydana getirebilir. Bedenen gelişim eksikliği için çocuk hekimine, psikolojik gelişim bozuklukları içinse pedagoga gitmeniz yarar olacaktır. Sizin çocuğunuzda fark ettiğiniz en büyük gelişim sorunu ne idi? Çare olarak nasıl bir yol izlediniz? Eğer sonucunda fayda görebildiyseniz doğru yoldasınız demektir.

toddler holding camera 1549974 1024x683 - Çocuklarda Gelişme Bozuklukları

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Psikolojik gelişme bozuklarının dışında meydana gelen bedenen gelişmede görülen kısıtlamalarda mevcuttur. Eğer çocuk düzgün beslenmiyor, sürekli abur cubur ile karnını doyuruyorsa, kalsiyum ve protein alımı düzenli değilse çocukta birçok hastalıklara temel hazırlayan bir evrenin içinde demektir. Siz çocuğunuz için nasıl bir beslenme tablosu hazırladınız? Peki, bu tablonun gelişimi için yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Gibi soruların cevapları sizde var olmalıdır. Çocuğun gelişim gösterdiği 6 ay ve 6 yaş aralığı içerisinde kemik yapısının oluşması, zekâ gelişiminin tamamlanması için protein, kalsiyum ve karbonhidrat alımının yapılması şarttır. Sağlıklı bir zekâ ve beden gelişimi ile de çağın düşmanı telefon, tablet ve bilgisayarlardan çocuklarınızı uzak tutmalısınız.

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları Hastalığının Tedavisi Nedir?

Tedavi kısmı ilgili hastalık ile şekillenir. Çocuğunuzun yaş aralığı oldukça önemlidir. Yaşıtları gibi hareket etmiyor ve eksikliklerini fark ediyorsanız en yakın hastanedeki ilgili branşa başvurmalısınız. Doktorunuz gerekli muayene sonrasında müdahaleyi gerçekleştirecektir. Bu hastalık nasıl yenilebilir? Sorusu aklınıza geldiğinde size en net yanıtı zaman içerisinde çocuğunuz verecektir. Tabi bütün hastalıklarda olduğu gibi huzur ve yüksek moral oldukça önemlidir. İlaç tedavisi sadece destekler. Fakat bedeni ayağı kaldıracak tek nokta sevgidir. Karşınızdaki kişinin sadece sizin çocuğunuz olduğunu değil ilgi ve alakaya muhtaç birey olduğu da unutulmamalıdır. Beden bir bütündür hem içeriden hem dışarıdan desteklenmelidir. Maneviyat hastalığın çıkış kapısıdır.

boy wearing gray hoodie 827993 1024x683 - Çocuklarda Gelişme Bozuklukları

Çocuklarda Gelişme Bozuklukları Hastalığı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Düzgün beslenme vücudun yapısı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Çocuklarınızın yetişkin kadar bağışıklığının kuvvetli olmadığını unutmayın. Çocuğunuz sık sık hastalanıyor mu? Evet, ise çareyi direnci arttırarak bulabilirsiniz. Öyle ki kreş çağındaki bir çocuk çevresinde bulunan çocuklardan beraber oynadıkları eşyalar vasıtası ile hastalığı alabilir. Sürekli aynı havanın solunması da büyük etkendir. Düşünün ev ortamında dahi bir kişinin hasta olunması ile birlikte bütün aile fertleri hastalığı kapabiliyor. Bu gibi durumlar bağışıklığı daha da düşürür. Böylece direnç azalır. Direnci arttırmak için gıda takviyeleri ya da bağışık sistemi kuvvetlendirici destek ürünleri kullanabilirsiniz. Gelişimi geri olan bir çocuk özel bakım gerektirir. Yeterli bakım göremezse hastalık ilerler ve yatağa bağımlı hale gelinebilir.

Sonuç ve Okurlara Sorular

Çocuklarda gelişim bozukluk problemleri çok yönlü olabilir. Siz ebeveynler olarak algıları açık ve dikkatli olmasınız.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu