Çocuk

Çocuklarda Etkili Ateş Düşürme Yöntemleri

Çocuklarda ateş düşürme yollarını bilmek, ateş nedeni ile ortaya çıkabilecek istenmeyen durumları önlemek için gereklidir. Bu bakımdan ebeveynlere sorumluluk düşüyor. Bebeklerde ateş birçok nedene bağlı olabilir. 3 gün boyunca 39 derece üzerinde devam eden yüksek ateş tehlikeli bir hastalığın belirtisidir. Çocukları olan aileler, bu süreci atlatmak için Parasetamol şurup kullanabilirler. Bu şurup mide mukozasını ve solunum merkezini etkilemez, asit-baz dengesini bozmaz. Etkisi ise 30-60 dakika içinde ortaya çıkar, dört saate kadar sürer. Çocuklarda ateş düşürmek için koltuk altlarına pamuk beze döktüğünüz elma sirkesini uygulama yolunu tercih edebilirsiniz. Elma sirkesine batırdığınız bez ile kasık aralarını ve koltuk altı kısımlar ıslatabilirsiniz. Elma sirkesinin eşit ölçüde su ile sulandırılması gerekir ve yüze- kafa kısmına uygulanmamalıdır.

Çocuklarda Evde Ateş Düşürme yöntemleri

ocuklarda Evde Ateş Düşürme yöntemleri scaled - Çocuklarda Etkili Ateş Düşürme Yöntemleri

Eskilerin çok iyi bildiği bir yöntem olarak kızılcık çayı da ateş düşürücü etkisi gösterir. Çocukta alerji yoksa papatya çayı, ahududu gibi anti piretik doğal ürünler kullanılabilir. Papatya çayını kaynamış ve altı kapatılmış suya atarak 2 saat doğal soğumasını bekleyin. Günce 5 kez çocuğun koltuk altına kasıklarına mendili bu çayla ıslatarak uygulayın. Lahana suyu doğal antipiretik bileşenler içerir. Ihlamur çiçeği ile çay da ısıya karşı mücadelede vazgeçilmez bir yardımcılardır. Çocukta ateş varsa odayı havalandırmak, iç ortam sıcaklığını 25 derecede tutmak yararlıdır. Çocuğa bol su içirmek de önemlidir. Su içirebilirseniz, su zehirlenme sendromunu azaltır ve bakteri ve virüslerin metabolik ürünlerini ortadan kaldırır. İkincisi, bebeğin daha yoğun terlemeye ve idrara çıkmaya başlaması nedeniyle derinin soğumasını teşvik eder. Ayrıca kurutulmuş meyvelerden veya kirazlardan yapılan kompostolar da içirilebilir.

Çocuklarda Dehidrasyon belirtileri

ocuklarda Dehidrasyon belirtileri - Çocuklarda Etkili Ateş Düşürme Yöntemleri

 Kurumuş dudaklar, cildin elastikiyetinde azalma, çocuğun uyuşuk olması uykulu olma hali ve yüksek ateş birlikte görülürse en yakın hastaneye gitmenizi öneriyoruz. Bir çocukta yüksek ateş varsa, o çocuğun vücudunda bakteriler veya virüsler üremeye başlamıştır ve bağışıklık sistemi de korunma amacı ile ateşi yükseltiyordur.

 Yani genel olarak ateş; dış veya iç agresif faktörlerin etkisine yanıt olarak çocuğun vücudunun koruyucu bir reaksiyonudur. Bunlar neler olabilir? inflamasyon gelişimi ile biyolojik olarak aktif maddeler; virüslerin ve patojenik bakterilerin toksinleri buna yol açmış olabilir.

Fizyolojik ateş bebeklerde ve üç aya kadar olan çocuklarda ortaya çıkabilir. Bu durumun nedeni olgunlaşmamışlık ve yeni doğmuş bir bebekte ısı transferinin uygun şekilde düzenlenmemesidir. Üç aylık bir bebekte 37 ila 37.5 derece arasında vücut ısısı normal kabul edilir ve antipiretik ilaçların kullanılmasını gerektirmez. Çocuklarda patolojik ateşin başlıca nedenleri şunlardır:

  • akut viral veya bakteriyel enfeksiyonlar,
  • soğuk algınlığı,
  • viral enfeksiyonların komplikasyonları,
  • şiddetli somatik hastalıklar,
  • sinir sistemi hastalıkları,
  • hematopoietik sistem ve neoplazm hastalıkları
  • çocukluk çağı enfeksiyonları
  • kızamık, kızıl ateş, su çiçeği, kızamıkçık, kabakulak,
  • diş çıkarma sendromu,
  • çeşitli enflamatuar hastalıklar

Çocukta Kırmızı Hiper Termi ( Yüksek Ateş)

mother checking his son if he has fever 3985214 - Çocuklarda Etkili Ateş Düşürme Yöntemleri

Bebekte vücut sıcaklık artışına cildin periferik kan damarlarının genişlemesi eşlik eder, bu nedenle cilt pembe veya kırmızı görünüm alır. Beyaz ateş olarak adlandırılan ateş türü daha tehlikeli bir ateştir: vücut ısısında bir artışa çocuğun şiddetli solukluğu eşlik eder. Cildin kuruması, uyuşma, ilaca karşı direnç gösterme, serebral ödem görülebilir. Bu yüksek ateşim nedeni, beyindeki medulla oblongata adı verilen bölgenin termoregülasyon merkezinin tahriş olmasıdır. Beyne kan akışı azalır. Bu tür durumlarda ilaçla ateş düşmez. Hastanede bakım gereklidir. Ateş içinde kalan çocuklara rahat bir atmosfer sağlamak, iyi bir uyku sağlamak, bol su içirmek, iyi beslemek gerekir. Ateşli nöbet öyküsü olan çocuklarda şu sorunlar olabilir, metabolik bozuklukları, merkezi sinir sistemi patolojisi, kronik kalp ve damar hastalıkları…

Çocuklarda Ateş Düşürücü Bitkiler

Sıcaklığı düşürmek için koltuk altı, kasık, boyun, temporal bölgede soğuk su çözeltisi, su ve sirke, su ve alkol çözeltileri ateş düşürücü olarak kullanılabilir. Ballı çay, ıhlamur, ahududu, adaçayı, kızılcık suyu kullanılabilir. Lahana yaprakları bebeğin koltuk altı üzerine konarak soğutulabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu