Çocuk

Çocuklarda Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği son yıllarda çocukların sağlığını ciddi boyutlarda tehdit eder hale gelmiştir. Uzmanların da ilgisini çekmekte olan bu durum hakkında belirtilerin neler olabileceğine değineceğiz. Böylelikle sizler de çocuklarınızda belirteceğimiz durumları yaşamanız halinde hemen uzman bir doktora göstermeli ve demir eksikliği tedavisi için önemli adımları atmalısınız.

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Her ne kadar önemsiz bir durum gibi görülse de, çocukların sağlığında ağlama krizlerinden, gelişme bozukluklarına kadar çeşitli sorunlara yol açan demir eksikliğinin belirtilerini sizlerle paylaşacağız.

  • Yaşıtlarına göre daha mı zayıf?

Güçsüzlük, yorgunluk, halsizlik ve yavaşlama anlamında yaşıtlarına göre daha alt seviyelerde kalıyorsa çocuklarınızda demir eksikliğiyle karşılaşabilirsiniz. Çünkü çocuğunuzun tüm vücut mekanizmasını olumsuz etkileyebilecek boyutlara ulaştığı görülmektedir.

  • Cilt renginde ve tırnaklarında değişimler var mı?

Demir eksikliği yaşanması halinde çocukların cilt renklerinin solacağını görürsünüz. Ayrıca ağız kenarında çatlamaların meydana gelmesi ve tırnaklarda şekil bozukluklarıyla birlikte kırılmalar da demir eksikliği durumunda çocuklarda sıkça görülen şikayetlerdendir. Çocuğunuzun gözünün içerisine baktığınızda, beyaz kısım için mavi renklerde değişimlere şahit oluyorsanız, sizler de hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora göstermelisiniz.

  • İştah sorunları yaşıyor musunuz?

Saymakla bitmeyecek kadar fazla olan demir eksikliği şikayetlerinde baş dönmelerinden kulak çınlamalarına, dil yapısında bozukluklardan yutarken ağrı duymaya, iştahsızlığa ve kabızlığa kadar çeşitli sorunlar da bulunmaktadır. Nefes almada güçlük çekebilecek kadar ilerleyen demir eksikliğinin çocuklarda yaşam kalitesini oldukça düşürdüğünden söz etmek mümkündür.

  • Öğrenme güçlüğü mü yaşıyor?

Çocuklarınızın davranışlarını bir süredir takip ediyorsanız, demir eksikliği ile birlikte bazı aktivitelerinde gecikmeleri görebilirsiniz. Otururken, yürürken, konuşurken veya yemek yerken yaşıtlarına göre öğrenme güçlüğü çekmesi ve gecikmesi, demir eksikliğinden kaynaklanan sorunlar arasında yer almaktadır.

Çocuklarda demir Eksikliği İçin Ne Yapılmalı?

Yukarıdaki şikayetlerle birlikte demir eksikliği olduğu anlaşılan çocuklarınızın beslenmesinde bazı değişiklikleri yapabilirsiniz.
Yapılan çalışmalarla da ortaya çıkan sonuçlarda et, yumurta veya çeşitli hayvanlar ürünlerin sütle birlikte alınmasının demir emilimini etkilediği yönünedir. Ancak yeşil sebzelerin, yoğurt gibi besinlerle birlikte alınması esnasında, ekstra olarak C vitamini bakımından zengin bir içeceğin de alınması demir dengesini düzenleyecektir.
Buna benzer değişiklikleri uzman doktorlardan öğrenebilir ve siz de gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu