Çocuk

Çocuklarda Bahar Nezlesi ve Polen Alerjisi

Bahar aylarında, polenlerin artmasıyla birlikte, özellikle polen alerjisi olan çocuklarda bahar nezlesi vakalarında artış gözlenmektedir.

Bahar nezlesinin belirtileri nelerdir?

Sık sık hapşırma, burun da tıkanıklık, gözlerin yaşarması, şeffaf sıvı gibi burun akıntısı oluşması, özellikle astım hastalarında nefes darlığı görülen belirtiler arasındadır.

Eğer çocuğunuzda polen alerjisi varsa,  bahar aylarında özellikle dikkatli olmanız gereklidir. Çünkü polen alerjisi bulunan çocuklarda oluşan burun ve geniz tıkanıklıkları sonucu östaki tüpü tıkanmakta ve bu durum bazı hastaların kulaklarında sıvı birikmesine ve duyma kayıplarına yol açabilmektedir. Kulakta biriken bu yapışkan kıvamdaki sıvının artışı orta kulak çökmesine ve daha ileri aşamalarda kulak zarının delinmesine ve çocukta kalıcı işitme hasarlarına neden olabilmektedir.

Bahar nezlesi neden olur?

Vücudumuz kış aylarından yorgun çıkar. Bahar aylarında meydana gelen ılıman ve sıcak havalar, eğer bünyeniz kuvvetli değilse ve hassas ise, bu yorgunluğun üzerine üst solunum yollarında direnç düşer ve bahar nezlesine yakalanmamıza yol açar.

Peki çocuklarda ortaya çıkabilen bu kulakta sıvı birikimi ve işitme kaybı nasıl önlenir?

Genelde sakız çiğneme, basit ağzı ve yüz egzersizleri, alerjenler yönelik ilaç tedavileri ile kulakta sıvı birikimi önlenir. Eğer durum düzelmiyorsa, o zaman kulak zarına tüp takma yöntemi uygulayarak işitme kaybı engellenmeye çalışılır.

Bahar Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bahar alerjisinde ilaç ve/veya aşı ile tedavi yöntemi uygulanabilir. Öncelikle uzman bir doktor tarafından çocuğa bahar alerjisi tanısı net bir şekilde konulmalıdır. Bunun için ciltte uygulanan alerji testleri ve kanda bakılan alerji ölçümlerine bakılarak teşhis desteklenir.

Hafif bahar nezlesi vakalarında, doktorunuzun önerisine göre genellikle çocuklara alerjilerin etkisini azaltıcı burun spreyleri, alerji şurupları, alerji iğnesi veya hapları yeterli olmaktadır. Ayrıca bir de piyasada ücretli olarak satılan polen aşısı hapları vardır ama bu hapların tam etkili olması ve polene karşı bağışıklığı artırması için 3-5 sene kullanmak gereklidir.

Bahar Nezlesi Nasıl Önlenir?

Bahar nezlesine yakalanma riskini minimize etmek için, bazı önleyici basit tedbirlerle, çocuğunuzun bu dönemi daha rahat ve sağlıklı atlatmasını sağlayabilirsiniz. Bahar döneminde ve polenlerin dışarıda çok olduğu zamanlarda, çocuğunuzu fazla ağaçlık, koru, piknik alanı, çimenlik, çayır ve özellikle kavak ağaçlarının olduğu ortamlardan uzak tutmaya çalışın. Eğer mecburen böyle bir ortamda bulunmak durumunda kalacaksanız da gözlük ve maske kullanmak polenlerin olumsuz etkisini azaltacaktır. Bunun dışında her akşam duş alınması, kıyafetlerin günlük olarak değiştirilmesi ve temizlenmesi, evdeki pencereleri ve bindiğiniz zamanlar araba camlarını kapalı tutmak, polen filtresi olan klimalardan kullanmak, bahar nezlesini önleyici tedbirler arasında sayılabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu