Çocuk

Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Her anne baba çocuğunun sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmasını ister. Özellikle değişen hava koşulları, kış aylarında hava sıcaklıklarının düşmesi, dengesiz beslenme gibi etkenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Özellikler kış aylarında çocukların bağışıklık sisteminde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bu dönemde uygulayacağınız 5 altın kural ile çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Sağlam bir bağışıklık sistemi çocuğunuzu da hastalıklara karşı koruyacaktır.

ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRME

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı altın kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar uygulandığı taktirde çocuklarınızı hastalıklardan koruyabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren yöntemler ise şu şekilde;

1- Hijyene Mutlaka Dikkat Edilmeli

Hijyen ile bağışıklık sistemi doğru orantılıdır. Eğer bağışıklık sisteminin güçlü olmasını istiyorsanız, hijyen kurallarına mutlaka önem vermelisiniz. Bulunduğunuz ortamın temizliğine dikkat etmeli, ellerinizi yıkamalı ve kirli sebze-meyveleri tüketmemelisiniz. Tozun toprağın içinde oynayan çocukların bağışıklık sistemi de daha zayıf bir hale gelir. Bu yüzden hijyen kurallarına azami derecede önem verilmelidir.

2- Aşılar Eksiksiz Yapılmalı

Bağışıklık sisteminde bulunan organizmalar aşı ile uyarılmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak aşılar yapılmalı ve vücudun virüslere karşı direnci arttırılmalıdır. Aşılar hastalık olmadan önce hastalığa yönelik vücudun önlem almasını sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde yapılan aşılar, vücut direncini arttırır.

3- Sağlıklı Beslenme

Vücudun dengesinin korunması için sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Düzensiz beslenen bir vücut virüslere ve dış etkenlere açık bir hale gelir. Bu yüzden sağlıklı besinler tüketilmelidir. Vücudunuzun dengesi bozulduğu taktirde bağışıklık sisteminiz hastalıklara açık bir hale gelecektir.

4- Düzenli Spor Yapın

Son dönemde çocuklarda yaşanan en büyük sıkıntı hareketsizliktir. Bilgisayarın ve televizyonun başında saatlerini geçiren çocuklar, ciddi manada hareketsiz kalmaktadır. Bu durumda ise çocuklar mutlaka spora yönlendirilmelidir. Spor vücudun direncini arttıracaktır.

5- Düzenli Uyku

Bir bebeğin, çocuğun büyümesinde en önemli etken uykudur. Ayrıca vücudun doğru şekilde gelişmesi için en ihtiyaç duyulanların başında uyku gelmektedir. Uyku sırasında vücut melatonin hormonu salgılar. Bu hormon sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir, beyin gelişimi eksiksiz olarak tamamlanır ve vücut virüslere karşı korunur.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu