Çocuk

Çocuklarda Ateş Düşürücü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normal şartlarda insan vücudunun ısısı 36,5 C’dir. Bu değer bebek ve çocuklarda yetişkinlere nazaran biraz daha yüksektir. Ateş, insan vücudunda doğal bir savunma mekanizması olmasına karşın ateş yüksekliği çocukları olan aileleri çok fazla telaşa düşürerek yanlış uygulama yapmaya yönlendirmektedir. Tüm fonksiyonlarını vücut bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için “ateş” vücut ısısının yükselmesi normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir.

Ateş Ölçümü Nerelerden Yapılmalıdır

Ateş ölçümü; ağız, koltuk altı, kulak içi ve makattan yapılabilir. Ölçüm yaparken çocuğun çok sıkı giyinmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Çoğu zaman ailelerin, çocukların ateşi karşısında uygulayacakları metotlarda kullanılacak olan ateş düşürücüler kadar etkili olabiliyor. Ateşe bilinçsiz müdahale olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Ateş Yüksek Durumlarda Ne Yapılması Gerekir

Bazı çocuklar, 38 derece ateş çıktığında gezer, gündelik hayatlarını devam ettirirken sağlık sıkıntısı yaşamazken, bazı çocukların da halsiz duruma düştüğü, iştahsızlık, uyku hali yaşadığı gözlemlenebilir.

38 derece seyrinde olan ateş durumunda çocuğun ilk başlarda üzerindeki kalın giysileri çıkartılması, ince bir kıyafetin tercih edilmesi gerekir. Çocuklar için atlet ve bebekler için iç kıyafet giyilmesi ateşin düşürülmesinde önemli rol alacaktır. Eğer çocuk sıkı giydirilirse, ateş çok fazla yükselir ve havale geçirmesi meydana gelebileceğinden daha sıkıntılı sonuçlara yol açılabilir. Sıvı ihtiyacı ateşli dönemde artacağından, su kaybının yaşanacağı bundan dolayı beslenebilen çocuklarda ağızdan bol miktarda sıvı içecekler verilmelidir.

Bulunduğu odanın sıcaklığının artırılmaması gerekir. 22 derece civarında bir oda sıcaklığı yeterlidir. Mümkünse ıslatılan bezlerle eklem yerlerine tampon yapmak ve ılık suyla banyo yaptırmak ilk aşamada oldukça önemli sonuçlar verecektir. Ateş 38 derecede iken hemen ateş düşürücü ilaçlara başvurmak en sık yapılan hatalardandır başka bir yöntemi denemek gerekir.

Ateş Düşürücü Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ateş düşürücü ilaçlar, hekim uygun görmüşse, hastanın yaş ve kilosuna göre uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Sadece çocuğu rahatlatmak için ateş düşürücü tedavisinin uygulandığı, ateşe neden olan hastalığı ortadan kaldırmadığı bilinmelidir. Yaş gruplarının tümünde, ateşe neden olan hastalık ayrıntılı bir şekilde tespit edilmeli ve ona yönelik tedavi biran önce uygulanmalıdır. Ateş düşürücülerin de diğer ilaçlar gibi olduğu ve hepsinde gözükebileceği yan etkilerinin mevcut olabileceği, vücuda zararların da olduğu bilinmelidir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu