Çocuk

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak çoğu ebeveyn için kabusun bir parçasıdır oysa püf noktalarını bildikten sonra hic birşey düşünüldüğü kadar zor değildir. Çocuk gelişiminde bireysel farklılıklar olduğunu unutmamakla beraber tuvalet eğitimi 20-24 aylar arası verilmesi gerektiği düşünülmektedir.Uzmanlar bu zaman aralığında çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanabilecegini belirtmektedir.Her çocuk farklıdır tezinden yola çıkarak çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazır olup olmadığını anlamanın bazı önemli hususları vardır.

Öncelikle çocuğunuzun bilişsel olarak bu egitime hazır oldugunu anlamalisiniz. Çocuğunuza burnunu göster dediğinizde burnunu rahatlıkla ve tek seferde gösterebiliyorsa, oyuncağını odana götür dediğinizde komuta uygun hareket ediyorsa ya da beni mutfağa götürür müsün dediginizde o sizi hedefe ulastirabiliyorsa çocuğunuz bilişsel olarak tuvalet eğitimine hazır demektir. Birde duygusal olarak  test etmeniz gerekmektedir.

Çocuğunuz artık bezinden şikayetçi ise, sen artık bizim gibi tuvaletini bezine değil tuvalete yapmalısın dediğinizde onay veriyorsa eğitime başlamanız için uygun zamandasiniz demektir. Bu aşamadan sonra öncelikle tuvaetinize bir aparat alıp orayı çocuğunuza uygun fiziksel konuma getiriniz.Daha sonra çocuğunuza ona gösterdiğiniz sevgi ile tuvalete oturup tuvaletini yapmasını bekleyiniz.Bu sırada onunla sohbet edin ve tuvaletini buraya yani olması gereken yere yaparsa ona küçük bir hediye vereceğinizi söyleyip onu motive edin.Ödüllendirilen her davranış tekrarlanır bunu unutmayınız.Bu ödül bir alkış,ona sarilma ya da bakkaldan alacağınız küçük bir gofret olabilir. Tuvelalet alışkanlığını kazanana kadar bu taktikleri uygulamaya devam edin. Bu alışkanlığı kazandırmak bazen uzun zaman alabilir,bu süreçte oldukça sabırlı ve kararlı olmalısınız.Yani bu süreçte sizede büyük görev düşmektedir.Bir diğer önemli husus ise tuvalet alışkanlığını gece ve gündüz ayırt etmeksizin alıştırmalısınız. Eğer çocuk sadece gündüz bu alışkanlığı edinir gece bez bağlanırsa ikilem yaşar ve gece alışkanlığı edilmesi ileriki süreçte zorlaşır.

Tuvalet alışkanlığı kazandırma süreci çok önemlidir,bu süreçte çocuk aşırı derecede zorlanırsa çocukta içe kapanış oluşabilir.Eğer çocuk bu eğitimi reddediyor çokta fazla zorlanmadan onun hazır olduğu zaman süreç tekrarlanmalıdır. Tuvalet eğitimi önemine binayen ebeveynler bu süreci konu alan dokümanları bol bol okumalı daha çok bilgi sahibi olmaları tavsiye edilebilir.

Tuvalet eğitimi ile ilgili sorun yaşıyorsanız yorum kısmına sorununuzu yazarak desktek alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

4 Yorum

  1. Merhaba ikizlerim Var 41 aylık. 5gündür tuvalet eğitimi veriyorum. Klozete oturup şarkı söylüyoruz ama biri hiç yapmıyor diğeri 2kez denedi sadece. Geceleri bezleri çok dolu oluyor ve yarım saat içinde 2-3kez idrar çıkarıyorlar(biri daha çok bile yapabiliyor) 26 haftalık 800 – 815gr doğdular mart 2016da.acaba microprematüre oldukları için kasları mı gelişmedi. Zor durumdayız hem çocuklara hem kendimize eziyet etmek istemiyorum ama bezden kurtulsun rahatlasın lar da istiyorum. Böyle bi durum yaşayan var mı? Teşekkür ediyorum 🙏

    1. Ayşe hanım öncellikle merhabalar.Tuvalet eğitiminin olmazsa olmazlarından biri sabırdır.Bu süreçti sabırlı olup pes etmemeli,vazgeçilmemelidir.İkiz bebeğiniz olduğu için tuvalet eğitimi oldukça zor görünebilir ama bunu artı tarafa çekebiliriz.Öncelikle birinden başlayarak diğerine onu örnek teşkil edebilirsiniz.Tabi bunu yaparken çocuğunuzu özendirerek yapacaksınız.Keskinlikle suçlama tarzında yaklaşmayın (Örneğin kardeşin tuvalete yapıyor sen hala altına yapıyorsun.)bu gibi suçlamalardan uzak durun.

      Çocuğunuzla sürekli konuşup tuvalet ihtiyacını size bildirmesini sağlayın.Kardeşinide alıp birlikte tuvalete gidin karşısında bi,r örnek olunca çocuklar daha çabuk öğrenir.Yatmadan önce mutlaka tuvalete götürün.Bunu asla aksatmayın.

  2. merhaba 34 aylık kızım ve 22 aylık oğlum var çok şükür. konuşma olarak kızım harfleri sayıları herşeyi biliyor , oğlum ise anne süt baba gel bazen de kızımın söylediklerini tekrar ediyor ve birine ne alırsak diğerine de aynı eşyayı alıyoruz yoksa kavga ediyorlar. kısacası kızım hala tuvaleyini söylemiyor 40 gündür felan uğraşıyoruz ama cişini yaptıktan sonra söylüyor kaksını ise hiç söylemiyor lazımlık aldım oturmadı bile çok zor durumdayım kendimi kaybetmek üzereyim lütfen yardım edin . Şimdiden teşekkürler allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu