fbpx
Çocuk

Çocuklara Neden Ninni Söylenir?

Aslında ninni evrensel bir eylemdir. Bu durum bir çok sosyologunda ilgisini çekmiş olacak ki araştırmalar yapılmış. Ve görülmüş ki dünyanın her yerindeki anneler, çocuklarını uyuturken kendi dillerinde birbirine çok benzer sesler çıkarıyorlar. Bunun en büyük sebebi anne ile çocuk arasında huzur ve güvene dayalı bir iletişim ortamı kurmak.

Ninni söyleyen anneler tüm ülkelerde ritmik olarak ve ses tonu ayarı olarak birbirine çok benzer şekilde çocuklarını uyutuyorlar. Hafif bir ses tonu ile bebeğinizi beşikte veya kucakta sallayan anneler, çoğu zaman bilinen bir ninni söylese de, bazen bebeğine gerek sitem, gerek iyi dilekler , gerekse mutluluğunu ifade eden tamamen doğaçlama ninnilerde yaratabiliyorlar. Bebekler ile annelerin arasındaki gizli ve şifreli bir dil gibi ninni. Bebek genellikle annesinin yumuşak sesi ile sakinleşip, ritmik olarak sallanma ile uykuya geçer. Annede bebeğin uykuya geçmesi ile rahatlayıp, hem bedenen, hem de ruhen gevşemeye başlar.
Ninni annelik güdüsü ile ilgili bir refleks olabilir. Bunu ilk kimin yaptığı, neden yaptığı ve nasıl yaptığı konusunda bir fikir yok. Ama tarih boyunca tüm medeniyetlerde bebek ile anne arasında bu alışverişin olduğuna dair bir çok belirti var.
Bebeklerin anne karnındaki oluşumlarından itibaren belirli bir süreye kadar tek ihtiyaçları annelerinin bedenidir. Bu bedende besinler, hava, kan, mineraller ve su gibi bir çok önemli hayati sıvı ve madde bulunmaktadır. Bu yüzden bebek oluşunun temeli olan anne bedenine karşı doğumdan sonra da yakınlığını sürdürür. Anne karnından alışık olduğu ten, ısı, kokular ve ses onun için huzur ve güvenin işaretidir zaten. Bu yüzden anneler ninni söyler, bebekler usulca uyur.

Diğer yazımız olan Çocuklarda Diş Çıkarma hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu