Çocuk

Çocuklara Hangi Yaşta Hangi Oyuncak Alınmalı?

Çocukların sosyalleşmesi açısından en önemli faktörlerden biri hiç şüphesiz oyuncaklardır. Oyuncaklar, çocuğun zekasını, kelime dağarcığını ve duygu gelişmesini direk olarak etkilediği için ebeveynlerin doğru oyuncak seçimi de çocuk üzerinde olumlu etkiler yaratabiliyor. İşte bu yüzden, doğru yaş aralıklarındaki doğru oyuncak seçimleri de önem kazanıyor.

0-1 Yaş Aralığı 
Çocuk bir yaşına gelene kadar, ses çıkarma özelliğine sahip çıngırak oyuncaklar ve dişlerde oluşan kaşıntıya engel olacak hijyenik plastik türü kaşıyıcılar tercih edilmelidir.

Emekleme Aşaması 
Emekleme aşamasında bez oyuncaklar, hayvanlar ve arabalar çocuğunuzun daha çok ilgisini çekecektir. Bu dönemde özellikle resimli hikaye kitaplarının ebeveynler tarafından okunması, anne ve babanın çocukla sosyal bağ kurmasını sağlar.

Yürümeye Başladığında 
Çocuğun yürümeye başladığında zorlanmadan iteceği ve çekeceği türdeki oyuncaklarla oynaması, yürüme aktivitesini de geliştireceği için anne babaların bu tarz oyuncaklar alması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda ses çıkaran otomobiller ve küçük boyutlu bebek arabaları bu dönemde tercih edilebilir.

2-3 Yaş Aralığı 
Bu yaşlarda, minik oda takımları ya da tamir aletleri gibi oyuncak seçimleri, çocuğun çevresini tanımasında yardımcı olacaktır.

4-6 Yaş Aralığı 
Bu yaş aralığında çocuğun dışarıda oyun oynaması, sosyal bir çevre edinmesi ve arkadaşlık ilişkileri geliştirmeye başlaması, çocuğun toplum içerisindeki kendi farkındalığını keşfetmesi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu dönemde, okuma ve boyama kitapları ile zeka gelişiminin desteklenmesi de faydalı olacaktır.

6 Yaş ve Sonrası  
Bu yaştan itibaren çocuğun okul dönemi başladığı için oyuncak seçimi ve oyun alanı seçimi farklılıklar gösterecektir. Bu dönemde çocuğunuzun futbol ve basketbol gibi bedensel gelişimi de destekleyen sporları aşırıya kaçmadan uygulamaları tavsiye edilen oyun çeşitlerindendir. Yine bu dönemde televizyon izlemek, resimli kitaplar okumak ve bisiklete binmek ilgisini çekecek türdeki aktivitelerdir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu