Çocuk

Çocuklara Görgü Kurallarını Öğretmek

Kişilerin günlük hayatlarında uyması gereken kuralların genel adı görgü kurallarıdır. Bu kurallar insan ilişkilerinin düzenli bir şekilde yürümesi için gereklidir.  Bu sebeple çocuklara görgü kurallarını öğretmek onların şimdiki ve gelecekteki yaşamları ve ilişkileri için çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü çocuklar ufak yaşlarından itibaren çevresindeki her şeyi görerek ve anlatılarak öğrenmeye başlar. Görgü kurallarını öğrenmek belirli bir zaman diliminde gerçekleşmez. Bundan dolayı en erken yaşlarda çocuklara bunları öğretmeye başlamak, onların hayatlarında çok daha ahlaklı, terbiyeli olmalarını sağlayacaktır. Çocukların aile içerisinde öğrenecekleri görgü kurallarına ilişkin bilgiler, daha sonra başkaları tarafından öğretilecek olanlardan çok daha akılda kalıcı olacağından, bu konuda çocuğunuzla konuşmayı ihmal etmemelisiniz.

Küçük yaşlardaki çocukların yaşları sebebi ile bazı şeyleri anlamayacağını düşünerek, onlara gerekli bilgileri anlatmaktan vazgeçmemek gerekir. Çocuklara görgü kurallarını öğretmek aslında birçok ailenin düşündüğü kadar zor değildir. Basit kelimelerle anlatılacak basit bilgiler, çocukların gelecekleri için iyi temellerin atılmasını sağlayacaktır. Böylelikle çocuğun kendine güveni sağlanmış olacak ve çevresindeki insanlarla çok daha kolay bir şekilde anlaşabilecektir. Özellikle okul döneminde bu anlatılacak olan görgü kuralları sayesinde çocuğunuzun arkadaşları ile anlaşması çok daha kolay olacak ve okula erkenden alışacaktır.

Yemek yerken sofra bezi sermeniz, yemek sonrası ellerini güzelce yıkamanız, yemeği bittiğinde tabağı aynı yerde bırakmak yerine önünden almanız ve afiyet olsun demeniz bile görgü kuralları neticesinde birçok olumlu davranış sergilemesine yardımcı olacaktır. Çocuklarınız daha küçük iken eğitilmeye başlanacak ve size güzel günlerin tohumlarını atmak için yardımcı olacaktır.

Diğer yazımız olan Özgüvenli çocuk yetiştirmenin püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu