Çocuk

Çocuklara El Yıkama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocukların bağışıklıkları yetişkin insanlara göre daha zayıftır ve bu sebepten daha sık hastalanırlar. Özellikle okul çağındaki çocuklar hijyen kurallarına dikkat etmediklerinde mikroplara açık olurlar ve mikropların vücutlarına girmesi kolaylaşır. Öksürme, hapşırma gibi olaylarla ortama yayılan virüs ve bakteriler, ortak kullanılan eşyaların üzerinde de yerleşir ve bu eşyalara temas eden çocuklar elleri aracılığıyla mikrobu vücuduna alır. Bu sebepten el yıkamak hastalıkların bulaşmasını önlemek için önemli bir tedbirdir.

Çocuklar El Yıkama Alışkanlığını Nasıl Kazanır?

El yıkama, çocukların kazanması gereken önemli bir alışkanlıktır. Çocuklara öncelikli olarak el yıkamanın neden gerekli olduğu ve hastalıklardan korunmamız için neden önemli olduğu yaşına uygun şekilde anlatılmalıdır. İkinci adım doğru el yıkamanın nasıl olduğunun uygulamalı olarak gösterilmesidir. Önce anne baba elini yıkar sonra çocuğun yıkamasını ister ve ona destek vererek sağlıklı şekilde el yıkaması sağlanır. Çocuğun yaşı büyüdükçe ellerini daha doğru şekilde yıkamaya başlayacaktır.

Bir süre el yıkamasına eşlik etmek ve yönlendirmek ellerini doğru şekilde yıkamasını öğrenmesi için önemlidir. Ellerini yıkayıp yıkamadığını kontrol etmek ve yıkamasını hatırlatmak da faydalı olacaktır. Anne babaların sık sık ellerini yıkaması, her konuda olduğu gibi bu konuda da rol model olması çocuğun bu alışkanlığı kazanmasını olumlu etkileyecektir. Her alışkanlığın kalıcı olması gibi el yıkamanın da alışkanlık haline gelmesi zaman alacaktır, ebeveynlerin sabırlı takibi ve yönlendirmesiyle her çocuk bu alışkanlığı rahatlıkla geliştirebilir.

Eller Nasıl Yıkanmalıdır?

Sağlık uzmanları hastalıklardan korunmak için en az 20 saniye boyunca sabunla ellerin yıkanmasını önermektedir. Ellerin önce ıslatılması, sabunun köpürtülerek elin bütünüyle temas etmesinin sağlanması, durulandıktan sonra temiz bir havluyla kurutulması gerekir.

Elleri Ne Zaman Yıkamak Gerekir?

Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra, tuvalet kullanmadan önce ve tuvalet kullanımı sonrası, toplu taşıma araçları kullandıktan sonra, oyun parkı veya sokakta oynadıktan sonra, parayla temas ettikten sonra, dışarıdan eve gelindiğinde ellerin yıkanması hastalıklardan korunmak için çok faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu