Çocuk

Çocuklar İçin Sporun Önemi

Özellikle büyük şehirlerde kentleşmenin bir sonucu olarak görünen mahalle sosyalliğinin bitişiyle çocuklar evlerinde vakit geçirmeye başlamıştır. Çocuklar doğası gereği büyük bir enerjiye sahiptir. Sokaktaki sosyalliğin azalmasıyla birlikte arkadaşlarıyla birlikte sağlıklı vakit geçiremeyen çocuklar evlerinde ailelerine zor zamanlar yaşatmaya başladı. Bu nedenle geçmişe kıyasla günümüze baktığımızda ebeveynlerin çocukları spor alanlarına yönlendirdiğini ve kurslara katılımları sağlamaları için gerekli bilinci oluşturduklarını görmekteyiz. Gelin birazda çocukların gözünden bir bilinçle spora bir bakış atalım.

Çocuklar Ne İçin Spor Yapar?

Elbette ki çocuklar, yeni beceriler öğrenmek, eğlenmek, birlikteliği sağlamak, heyecan duymak, güç geliştirmek, yarışmak, kazanmak için spor yapar. Çocukların spor yapma sebebi yetişkinlerin sebeplerine benzer görülse de onları yetişkinlerden ayıran, göz önünde bulundurulması gereken konular vardır.

Spor yapan çocuklarda gelişim basamakları ve bireysel farklılıklar atlanmamalıdır. Çocuk ne kadar yetenekli de olsa yaptığı spor için gerek fiziksel gerekse psikolojik yeterliliğe henüz gelmemişse verilecek eğitim, eğitmeni tarafından bu hususa dikkat ederek hazırlanmalıdır. Rekabet benzer gelişim basamakları olan akranlarıyla yapılmalı çocuğun başarısı, hazır bulunuşluğu bireysel farklılıkları gözetilerek değerlendirilmelidir. Bu sebepledir ki müsabakalarda ya da oyunlarda kısa süreli başarılar için sağlık ve pedagojik ilkeler ikinci plana atılmamalıdır. Erken yaş avantajıyla ileride büyük verim almak için çocuğun sağlığını tehlikeye atacak aşırı yüklemelerden kaçınılmalıdır. Çocuk strese gireceği müsabakalara sokulmamalıdır. Spor çocuk hayatında yeni beceriler öğrenmek, eğlenmek için olacaksa ebeveynlerin de aksi yöntemlere sebep olacak beklentilerden kaçınması gerekmektedir. Çocukların sporla olan ilişkileri sağlıklı olması için müsabakaların kademeleri giderek arttırılmalıdır.

Çocukların enerjilerini atabilmeleri, sağlıklı bir yetişkin olarak hayatlarına devam edebilmeleri için spor gereklidir. Düzenli antrenmanlarla enerjisini atan çocuk müsabakalarında edindiği başarılarıyla beraber mutlu bir çocukluk dönemi geçirir. Mutlu olan çocuk, mutlu bir birey ve mutlu bir toplumu beraberinde getirir.

Toplumun mutlu bireylerle bir arada spor dışında farklı başarıları ve gelişimleri de beraberinde getirmesi kaçınılmazdır.

Göründüğü üzere spor, çocuğun gelişiminden tutun da toplumun refahına kadar bir çok konu da etkili bir yer kaplamaktadır.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu