Çocuk

Çocuklar Gece Neden Altını Islatır?

Çocuklar 18 ile 24 ay arasında tuvalet eğitimi almaya hazırdır. Gelişimi normal olan çocukların bir çoğu 2 ile 3 yaş arasındaki dönemde tuvalet ihtiyacını haber verir fakat bu dönemde ki çocuklarda organları üzerinde tam bir kontrol sağladıkları söylenemez bundan dolayı zaman zaman altlarını ıslatırlar. Tıbbi olarak alt ıslatmaya enüresiz adı verilmektedir. Bugün sizlere çocuklar geceleri neden altını ıslatır sorusuna cevap vereceğiz.

Merkezi sinir sisteminin gelişmesinde gecikme varsa;

Merkezi sinir sisteminde ki gelişmede gecikme varsa sebebi tam olarak bilinmese de yapılan çalışmalar da çocukların altlarını ıslattığı ortaya çıkmıştır. Fiziksel olarak muayenelerde de boy kısalığı, motor gelişim geriliği, dil gelişimi geriliği gibi durumlara çok fazla rastlandığı görülmektedir. Çocuğun yaşının ilerlemesi ile sorunun ortadan kalkması da merkezi sinir sistemindeki gelişimindeki gecikmenin etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Çocuğunuzun çok derin uyku da olması;

Bazı ebeveynler çocuklarını gece uykudan uyandırıp tuvalete götürmek istediklerini fakat çocukların çok zor uyandığını ya da uyandıramadıklarını dile getirmişlerdir. Bunun üzerine Kanada da yapılan araştırma ile çocuklara kulaklık takılmış. Daha sonra gecenin ilerleyen saatlerinde sesin şiddeti kademe kademe artırarak çocukların uyandırmaya çalışmışlardır. Fazla yüksek sese maruz kalmalarına rağmen uyanmayan çocuklarda gece alt ıslatma oranı istatistiksel olarak daha çok olduğu kanısına varılmıştır.

[ilgiliicerik icerik_id=”682″]

 

İdrar tutucu hormonun salınım yapmasının düzensiz olması;

Böbreklerden su atılımını düzenleyen hormon olan antidiüretik hormon salgılanmaktadır. Bu hormon sağlıklı kişilerde geceleri daha çok salgılanır. Bu hormonun geceleri daha çok salgılanması ile idrar torbasının geceleri gündüzleri dolduğu kadar dolması engellenir. Bu nedenle geceleri tuvalet ihtiyacı daha az duyulur. Fakat yapılan bilimsel araştırmalarda alt ıslatma problemi olan çocuklarda bu hormon geceleri daha fazla salgılanmamaktadır. Gündüz olduğu gibi idrar torbası hemen dolmakta ve uykuda olan çocuk farkına varamayınca altına kaçırmaktadır.

Bugünkü yazımızda çocuklar gece neden altını ıslatır sorusu ile yola çıkarak sizler için araştırmalar yapıp derledik. 3 temel nedene dayandırılarak bilimsel bir şekilde araştırmaları irdelenerek sizin için makalemizi oluşturduk.

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu