Çocuk

Çocukla Tatil Mümkün Mü?

Kim demiş çocukla tatile gidilmez diye? Elbette gidilir. Sadece alışkanlıklarınızı ve tercihlerinizi değiştirmeniz gerekir.  Nasıl ve nereye gitmek gerekir peki?  Tabi ki önceki gibi yollar bizi nereye götürürse tarzında bir tatil planı olmaz , biz öyle tatilleri severdik çocuğumuz doğmadan önce. Şimdi size kısaca deneyimlerimden bahsetmek istiyorum.

Çocukla Tatil Mümkün Mü?

Eşimle üniversite yıllarında tanıştık ve ta o zamanlar birlikte seyahat etmeyi çok sevdik.  Plansız programsız gençliğin de verdiği cesaretle biriktirdiğimiz harçlıklarımızla atlayıp otobüse istediğimiz yere gittik.  Tekne turlarına, dağ ve orman yürüyüşlerine katıldık.  Bazen kamp alanında bazen de ucuz otellerde kaldık. Evliliğimizin ilk yıllarında da bu böyle devam etti.  Bir yere bağlı kalmadan özgürce seyahat etmek, yeni yerler görmek bizim için eşsiz bir tatil deneyimiydi.

Sonra ne mi oldu? Kızımız doğdu evliliğimizin 5. yılında, ’’ artık seyahat yok size, unutun bir süre’’ diyen akrabalarımıza inat kızımız henüz 3 aylıkken tatile çıktık. Tabi evde kalmak  da bir tercihti. Her zamanki gibi yine bir anda karar verdik ve ucuz bir otel ayarladık. Planımız yine otele bağlı kalmadan gezip tozmaktı. Ancak  anladık ki çocuklu tatil çocuksuz tatile benzemiyormuş. Her dışarı çıktığımızda ağlayan emmek isteyen bir çocuk ve ulu orta emziren anaç bir kadın… Tabi bu durumda hiçbir aktivitesi olmayan otelimize kapanmak zorunda kaldık. Yiğitliğimize laf söylememek adına da mükemmel bir tatil geçirdik.

 

Tatilden Vazgeçme Alışkanlıklarını Değiştir

Sonra ne mi yaptık tabiİ ki tatilden vazgeçmedik sadece alışkanlıklarımızı değiştirdik. Kızımızı babaanne/anneanneye bırakıp baş başa tatile çıkmak bir alternatifti tabi ama 5 yıl çocuğu olamayan ve belli bir yaşa gelene kadar çocuğun geceleri annenin yakınında olması gerektiğine inanan bir anne baba olarak onu bırakıp tatile yalnız gidemedik. Kızım olmadan asla dedik ve en büyük bavulu onun için hazırlayarak öyle çıktık son 3 tatilimize. Anladık ki  çocukla da çok mükemmel ve eğlenceli tatiller yapılabiliyormuş, sadece daha düzenli  ve planlı olmak gerekiyor .  Öncelikle eforlu tatilleri bir süreliğine kenara itmek gerekiyor. Her şey dahil ve içinde çocuk aktiviteleri olan, çocuk havuzu olan  hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz ,  eğer denize girmek istiyorsanız da denize sıfır olan otelleri tercih etmek gerekiyor. Sonuçta çocuğunuz mutluysa siz de mutlusunuzdur. Ülkemizde bu tarzda bir çok otel var ve üstelik bir çoğu da 0-12 yaş çocuklar için ücretsiz hizmet sunmaktadırlar. Bir çoğunda da çocuk bakıcıları  bulunmakta . Çocuğunuzu birkaç saatliğine bu bakıcı ablalara teslim edip eşinizle kendinize baş başa zaman da ayırabilirsiniz. Bunun için diğer bir seçenek de aile büyüklerden birini yanınızda götürmek olacak.  Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da çocuk küçük olduğu için hava değişiminden çok çabuk etkilenebileceğini ve hastalanma riskini göze alarak otelin içinde ve ya yakınında sağlık kuruluşu/personeli ve eczanenin olmasına dikkat etmek  olacak. Belki yola çıkmadan önce bir sağlık kontrolünden geçirmek de faydalı olacaktır ve tabi her ihtimale karşı ilaç -ilaca karşı olsam da –  stoğu ile gitmek gerekir.  Tabi küçük bir çocukla tatile çıkarken çok uzak yerleri  tercih etmemek gerekli ve varsa özel arabanızla gitmek daha rahat olacaktır. Uzak bir yer tercihinizse de uçak tercih edilmeli otobüs iyi bir alternatif olmayacak.

 

Son 3 tatilimizi -kış tatillerimiz de buna dahil- bu şekilde geçirdik ve sanırım birkaç yıl daha bu şekilde devam edecek. Tercih sizin,  ya evde oturup  sonunda saçı başı dağılmış stresli, sinir küpü bir anne babaya dönüşeceksiniz ya da çocuğunuzu da alıp kendinizi de onu da mutlu etmenin alternatifler düşünüp çocuklu mutlu bir tatil geçireceksiniz. Dinlenmiş ve tazelenmiş bir şekilde evinize dönüp kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Siz mutlu çocuğunuz mutlu bundan daha güzel şey var mı?  Unutmayın hayat sizin ve çocuk asla hiçbir şey için engel değil.

 

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu