Annegram.com

Çocuklarda Saç Kıran

08.07.2018
126
Çocuklarda Saç Kıran

Tıbbi ismi Alopesi olan ve halk arasında ise saç kıran olarak bilinen rahatsızlık Saçlı deride, kaş, kirpik ve vücudun tüy kaplı bölgelerinde görülün bir rahatsızlıktır. Saç kıran mantarın sebep olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Saç kıran bebekler ve çocuklar dahil her yaşta görülebilmektedir. Peki Çocuklarda Saç Kıran Sebepleri nelerdir?Çocuklarda Saç Kıran 1

Saç Kıran Sebepleri

Çocuklardaki saç kıranın sebepleri yetişkinlerdeki sebeplerle aynıdır. Saç kıran bir tür bağışıklık hastalığıdır. Sebepleri ise Çevresel etkenler, aşılar, geçirilen hastalıklar,üzüntü, depresyon, stres ve genetik bir durum olabilmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde saç kıran lokal saç kayıpları ile anlaşılmaktadır. Saç kıran olan bölgede bom boş bir deri alanı kalmaktadır. Saç kıranlı bölgede saçlar dökülür ve etrafına doğru yayılır. Saç dökülmeleri sadece saçlar ile sınırlı kalmayıp kirpiklerde de görülebilmektedir. Çocuklardaki saç kıran yaşa, kiloya ve boya göre değişmektedir. Saç kıranın tedavisi öncelikle doktor tavsiyesi ile saç kıranın olduğu bölgelere uygulanmak üzere saç uyarıcıları, kortizonlu kremler, çeşitli kimyasal solüsyonlar tercih edilmektedir. Çocuklar saç kıran hastalığı için sık sık kontrol ve takip edilmelidirler.

Çocuklarda ve bebeklerde saçkıran hastalığını nedenlerinden bir tanesi de kafa derisi mantarıdır. Saç kıran olan bölgelerde pullanma ve kaşıntı ,saç kıranda dökülmelerin yuvarlak şekillerde gerçekleşmesi ve dökülmelerin genişleyebilmesi görülmektedir. Saç kıran olan bölgede kızarıklık, ağrı, ve şişme görülmesi mantar enfeksiyonlarından kaynaklanan saç kıran olası belirtilerindendir.

Çocuklarda Saç Kıran 2

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.