Çocuklarda Psikolojik Bozukluklar

Ailelerin en korktukları sağlık sorunlarından biri olan çocuklarda psikolojik bozukluklar her zaman erken tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir. Bu sağlık sorunları her yaşta olabildiği gibi anne karnında olabilmektedir. Bu yüzden anne adayları hamilelik döneminde çok dikkatli olmalıdır.

Çocuklarda Görülen Psikolojik Bozukluklar Nelerdir?

Çocuklarda görünen psikolojik sorunlar genel olarak bu kategoriden oluşmaktadır. Zeka geriliği, konsantre olamama ve hiperaktif olması, davranış bozuklukları, tik olması durumu, kekemelik, gece yatağa işeme ve dışkı kaçırma, okul korkusu, yemek yemeden korkma, otizm, sürekli kilo alma durumu, annesi olmadan bir şey yapamama veya öğrenme bozuklukları olduğunda vakit kaybetmeden uzman bir psikologdan yardım alınmalıdır. Çocuk kendi haline bırakılarak iyileşmesi beklenirse zamanla daha da kötü olacağı unutulmamalıdır.

Çocuklarda Psikolojik Bozukluklar Nasıl Tedavi Edilir?

Sürekli çocuğunuzla vakit geçirerek onun davranışlarını ve yaşamını izleyin. Olumsuz bir şeyi sürekli tekrar ediyorsa bir psikolog ile danışarak bir süre daha onu izlemeye alın. Bir tür bu davranışları bırakmıyorsa çocuğunuzda sorunlar var demektedir. Uzman bir psikologdan yardım almadan tek başınıza tedavi yöntemleri uygulamayın. Çocuğa ceza verme, dövme, bağırma ve aşağılama olaylarına girilirse sorun daha da büyük bir hal alacaktır. Ailenin yaptığı bu tür davranışlar çocuğu daha kötü hale sokacaktır. Genel olarak küçük çocuklardaki psikolojik sorunlar aileden kaynaklanmaktadır. Uzman bir doktordan tavsiye alarak doğru tedavi yöntemine ulaşın.