Annegram.com

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Korunma Yolları

06.06.2018
134
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Korunma Yolları

Çocuklarda üst solunum yolları çok sık görülmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları arasında en sık görülenlerden birisi de orta kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonu genellikle kalıcı bir etkiye neden olmasa da bazı durumlarda çocuğun dil gelişimini, işitmesini etkileyebilmektedir. Bu nedenle orta kulak enfeksiyonları ebeveynler tarafından dikkate alınmalıdır.

Orta Kulak İltihabının Nedenleri

Orta kulak enfeksiyonları erişkinlerden çok daha sıklıkta çocuklarda görülmektedir. Bunun başlıca nedenleri şunlardır:

– Orta kulağın havalanmasını ve basınç ayarlanmasını sağlayan östaki tüpü olarak adlandırılan tüpün erişkinlerde daha uzun ve dik seyre yakın olması, çocuklarda ise kısa ve daha yatay seyirli olması,

– Çocuklarda bağışıklık sisteminin erişkinlerdeki kadar gelişmemiş olması

– Çocuklarda bağışıklık sisteminin gelişimi sırasında, bağışıklık sisteminin yeni alerjenleri tanıması ve bunlara tüm üst solunum yoluyla (orta kulak dahil) cevap vermesi

– Çocuklarda alerjik durumların daha sık görülmesi

Bunların dışında son zamanlarda kabul edilen bir diğer görüş olan kuşağın doğumsal yapısal bozuklukları da orta kulak iltihabında etkilidir. Orta kulağın arkasında bulunan ve kemik içinde yerleşen havalı hücrelerin (mastoid hücreler denmektedir), doğumsal olarak az gelişmesi sık geçirilen orta kulak iltihabından sorumlu tutulmaktadır.

Alerjik nezle ya da diğer alerjik durumlar da orta kulak iltihabının nedenleri arasındadır.

Sigara Ve Orta Kulak İltihabı

Sigara kullanımı birçok kanserden sorumlu olduğu gibi aynı zamanda yara iyileşmesinin bozulması ve orta kulak iltihabı sıklığının ciddi oranda artmasından da sorumludur. Sigara kullanan kişilerde orta kulak iltihabı sıklığı artmaktadır. Bunun yanında pasif içicilik de orta kulak iltihabını ve sıklığını ciddi oranda artırmaktadır. Araştırmalar, ebeveynleri sigara kullanan çocuklarda orta kulak iltihabının ciddiyetinin ve orta kulak iltihabı sıklığının çok arttığını göstermiştir. Ayrıca bu çocuklarda kronik orta kulak iltihabı sıklığı da artmaktadır.

Orta Kulak İltihabından Korunma

Çocuklarda doğru ve yeterli beslenme tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi orta kulak iltihabında da en önemli koruyucudur. Karbonhidrat ağırlıklı olmayan, dengeli beslenme orta kulak iltihabı sıklığını azaltmaktadır. Ayrıca ilk 2 yaş çok önemli olan anne sütü de orta kulak iltihabından korunmada çok önemlidir. İlk yaş anne düzenli anne sütü alan çocuklarda orta kulak iltihabı sıklığının çok azaldığı gösterilmiştir.

 

Ebeveynleri sigara kullanan çocuklarda da orta kulak iltihabının çok sık olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle çocuğun olduğu ortamlarda sigara kullanılmaması çok önemlidir.

Bunların dışında özellikle tekrarlayan orta kulak iltihabı olan çocuklarda influenza (grip) ve pnömokok (zatüre mikrobu) aşılaması orta kulak iltihabı sıklığını azaltmaktadır. Çok sık orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda, işitme kaybı artmışsa orta kulak iltihabını önlemek amacıyla kulak zarına tüp takılabilir. Bu nedenle çok sık orta kulak iltihabı geçiren çocukların mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı ve Korunma Yolları 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.