Çocuklarda Diş Çıkarma

Genel olarak ilk diş 7. ayın ortalarında çıkar ancak bazı durumlarda 3. ayda veya on ikinci ayda da çıkmaya başlayabilmektedir. Bu değişim genetik olarak oluşur yani ebeveyn dişleri erken çıkmışsa çocuğunuzunki de erken, geç çıkmışsa onunki de geç çıkmaya başlayabilir.

Dişler çıkmaya başlarken bebekte bazı sorunlar oluşmaya başlayabilir. Bu sorunlar dişler daha çıkmadan 2-3 kadar erken bilene gelebilmektedirler. Diş çıkarken ortaya çıkabilecek bazı sorunlar; Bebekte salya akıtma, çenede ve yüzde oluşan kızarıklıklar, hafif bir öksürük, bebekte huzursuzluk ve ağrı, iştahsızlık, ishal ve yüksek ateş, bebeğin kulaklarını çekmesi ve yanağını kaşıması gibidir.

Diş çıkarırken oluşan bu sorunlar o kadar büyük etkilere sebep olmamasına rağmen evde yinede bir kaç önlem almak gerekir. Bu önlemler; Bebeğe çiğneyebileceği ve dişlerini kaşıyabileceği malzemeler verilmelidir, ishal gibi aşırı su kayıplarında soğuk su içirmeye çalışın ve soğuk besinler verin böylece ısı değişimini de dengelemeye yardımcı olmuş olursunuz.