Annegram.com

Çocuklarda Ağız Yaraları Neden Olur?

17.07.2018
296
Çocuklarda Ağız Yaraları Neden Olur?

Bebeklik dönemi ve özellikle de çocukluk döneminde ağız yaralarına rastlamak oldukça normaldir. Bu durumun sık rastlanması, ağız yaralarının hiç geçmemesi. ve bu yaraların şişerek çocuğa çok acı vermesi hali ise tehlikelidir. Bu durumda hemen müdahale edilmelidir. Çocuklarda Ağız Yaraları Neden Olur? Sorusunun cevabına bakılacak olursa:

Vitamin Eksikliğinden Dolayı Oluşabilir

Çocuklarda ağız yaralarının en başlıca sebeplerinden birisi vitamin eksikliğidir. Özellikle B vitamini, çinko ve demir eksikliği durumlarında ağız yaralarına rastlanabilir. Folik asit ve demir eksiklikleri ağızda yara oluşmasının genel nedenleri arasında sayılabilir. Bu açıdan dolayı ebeveynlerin çocuklarında bu rahatsızlığı gördükleri taktirde demir açısından ve B vitamini açısından zengin besinler ile beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Besin Alerjisi

Çocuklarda eken yaşlarda bazı besinlere karşı alerji olma durumu çok sık rastlanabilir. Bu durumda dil şişmeleri veya bu şekilde ağızda küçük küçük beyan yaraların çıkma olasılığı yüksektir. Alerjisi olan besinler ise limon, portakal, ananas, elma, incir, çikolata, kahve, bade, fıstık, peynir, süt, çilek gibi besinlere duyarlı olması halidir. Bu besinlerin tüketilmesinde çocukların durumlarÇocuklarda Ağız Yaraları Neden Olur? 1ına ve seyrine dikkat edilmesi gerekir. Besin alerjisi olan çocuklar bu besinleri hiçbir şekilde tüketmemelidir. İlerleyen yaşlarda alerji durumu ortadan kalktığı zaman yine ağız yaraları tekrar edebilir. Bu durumda ailelerin başka bir etken olduğunun farkına varmalı ve bu konular üzerinde yoğunlaşmalıdır.

Çocuklarda Ağız Yaraları Neden Olur? 2

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.