Annegram.com

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

09.07.2019
693
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara tuvalet alışkanlığı kazandırmak çoğu ebeveyn için kabusun bir parçasıdır oysa püf noktalarını bildikten sonra hic birşey düşünüldüğü kadar zor değildir. Çocuk gelişiminde bireysel farklılıklar olduğunu unutmamakla beraber tuvalet eğitimi 20-24 aylar arası verilmesi gerektiği düşünülmektedir.Uzmanlar bu zaman aralığında çocuğun tuvalet alışkanlığını kazanabilecegini belirtmektedir.Her çocuk farklıdır tezinden yola çıkarak çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazır olup olmadığını anlamanın bazı önemli hususları vardır.

Öncelikle çocuğunuzun bilişsel olarak bu egitime hazır oldugunu anlamalisiniz. Çocuğunuza burnunu göster dediğinizde burnunu rahatlıkla ve tek seferde gösterebiliyorsa, oyuncağını odana götür dediğinizde komuta uygun hareket ediyorsa ya da beni mutfağa götürür müsün dediginizde o sizi hedefe ulastirabiliyorsa çocuğunuz bilişsel olarak tuvalet eğitimine hazır demektir. Birde duygusal olarak  test etmeniz gerekmektedir.

Çocuğunuz artık bezinden şikayetçi ise, sen artık bizim gibi tuvaletini bezine değil tuvalete yapmalısın dediğinizde onay veriyorsa eğitime başlamanız için uygun zamandasiniz demektir. Bu aşamadan sonra öncelikle tuvaetinize bir aparat alıp orayı çocuğunuza uygun fiziksel konuma getiriniz.Daha sonra çocuğunuza ona gösterdiğiniz sevgi ile tuvalete oturup tuvaletini yapmasını bekleyiniz.Bu sırada onunla sohbet edin ve tuvaletini buraya yani olması gereken yere yaparsa ona küçük bir hediye vereceğinizi söyleyip onu motive edin.Ödüllendirilen her davranış tekrarlanır bunu unutmayınız.Bu ödül bir alkış,ona sarilma ya da bakkaldan alacağınız küçük bir gofret olabilir. Tuvelalet alışkanlığını kazanana kadar bu taktikleri uygulamaya devam edin. Bu alışkanlığı kazandırmak bazen uzun zaman alabilir,bu süreçte oldukça sabırlı ve kararlı olmalısınız.Yani bu süreçte sizede büyük görev düşmektedir.Bir diğer önemli husus ise tuvalet alışkanlığını gece ve gündüz ayırt etmeksizin alıştırmalısınız. Eğer çocuk sadece gündüz bu alışkanlığı edinir gece bez bağlanırsa ikilem yaşar ve gece alışkanlığı edilmesi ileriki süreçte zorlaşır.

Tuvalet alışkanlığı kazandırma süreci çok önemlidir,bu süreçte çocuk aşırı derecede zorlanırsa çocukta içe kapanış oluşabilir.Eğer çocuk bu eğitimi reddediyor çokta fazla zorlanmadan onun hazır olduğu zaman süreç tekrarlanmalıdır. Tuvalet eğitimi önemine binayen ebeveynler bu süreci konu alan dokümanları bol bol okumalı daha çok bilgi sahibi olmaları tavsiye edilebilir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir? 1

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.