Çocuk

Çocuk ve IPAD Kullanımı

Şehirden gelen çocuksuz arkadaşlarımın ortak söyledikleri şey : dışarda, yemekte ya da herhangi bir anda elinde ipad olmayan çocuk görmedik. Çocuk ve teknoloji evet reddedemeyeceğimiz bir gerçek, hepimizin evinde akıllı telefon olmasa bile en az 1 adet laptop mevcut, bundan kaçışımız olamaz, tv izlemediğimiz için her şeyi gündemi ya da yenilikleri internetten takip ediyoruz. Elimiz kolumuz gibi, pek çok şey öğreniyor faydalanıyoruz ama bu kaynağı kullanmak için ilk çocukluk yılları çok küçük yaşlar bence, çok erken.

Bir çocuk mümkünse 2-3 yaşa dk tv de izlememeli, ben 2 yıl tuttum ama güzel kanallar ya da izlemekten hoşlandığı şeyler var, misal : MILO, FLUFFY GARDEN, PENELOPE…kayu ve pepeye girmedik çünkü o kanalları açmıyorum, popüler olanlardan, miki (mikini) ve şirinleri seviyor, birkaç kez de heidi izledik. Büyük kanallarından belgesel bazen izliyoruz, hayvanlarla ilgili olanları. Bunun dışında ilgisini dans ve bale çekiyor bu ara.

Ama ipad başka birşey, neden, evet anlıyorum çok faydalı çocuk applicationları var, çocuklarınız hızla puzzle yapabiliyor, ülkeleri öğrenebiliyor, bulmaca gibi aktivitelere girebiliyor, renkleri şekilleri öğreniyor. Peki benim kızım bunları ipadsiz nasıl öğrendi ? Yani puzzle yapacaksa elleriyle dokunarak, diliyle tadarak, atarak, kaybederek, bularak yapması daha iyi değil mi ?

Renkler şekiller çok kolay öğrendi sanırım hayatın içinde çünkü oturup bu bu renk, bu şu şekil şeklinde öğreten ya da dikte eden bir insan değilim yapı olarak, mesela pembe topu verir misin, mavi kalem nerede, bak işte yeşil sandalyenin arkasında vb…

Akıllı telefonlardan var evimizde, ama içinde hiç oyun yok, bu sebepten hiç ilgilenmedi, dikkatini pek çekmedi, en fazla ben mutfaktayken, salonda duran telefonumu alıp al annecim bu senin diye bana getirir, ortalıkta bırakabiliyorum rahatlıkla, alsa ne olur oynasa ne olur.

Bir tanıdığımız talking tom göstermişti bundan 1 yıl önce el kadar kızıma, o gün o kadar şaşırmış ve garipleşmişti ki, üstelik kapatınca da tutturmak gibi bir hadise olmuştu, kendisinde çok gözlemlemediğim haller olunca, dedim bu iş yaş, hiç gerek yok.

Oynayacaksa bahçede kedilerle, evinde oyuncaklarla, boyalarla oyun hamurları ile takılsın, en kötü ihtimalle de bir çizgifilm izlesin.

Hayvanlar en güzel arkadaş çocuklar ve bebekler için. Bence bırakalım da çocuklar çocukluklarını doyasıya yaşasın, yeri ve zamanı gelince okullarda zaten bu aletleri kullanacaklar -eğer bir patlama yaşanmaz da revolution tadına bürünmezse dünya tabii-

Arkadaşım sordu, peki akşam yemeğe gittiğinizde nasıl oyalıyorsun ? oyalamıyorum. masada oturup bizimle yemek yer, isterse kalkar diğer masaları gezer, koşar, insanlarla konuşur, arkadaş ediniz, oyun oynayabilir. Benim gözümün onu takip edebileceği mesafede kalması lazım tek şartım bu.

Son dönemde zaten masanın altına girip oynuyor bu da işime geliyor, baya rahat, uzaklaşmadan.

Yani artık ipad ya da herneise padler, atariler eskiden gameboy vs vardı, çocukların fiziksel gelişinini engelleyecek şekilde kullanılarak babysitter amaçlı kullanılıyor ise, anne baba çocuğuna dış mekanda nasıl davranacağını anlatmak yerine bu aletlerden eline vererek uyuşturma yolunu seçti ise, bana doğru gelmiyor. Bu dediğim 0-3 yaş çocuk ve bebekler için geçerli elbette. Mantıklı doğru ve doğal bulmuyorum, gelişimini daha doğal şeylerle desteklemeliyiz sağlıklı nesiller için.

Daha Fazla Göster

Rabia KANATLI

Çeşitli eğitim kurumlarında uzun yıllar yetişkinlere ve çocuklara psikolojik danışmanlık yaptım ve bu süreçte çocukların gelişimleri, sosyal ortamda kazandıkları becerileri, karşılaştıkları problemleri ve çözüm bulma yöntemlerini yakından inceleyip ailelere ve çocuklara rehberlik yaptım. Şuan çocuk ve aile seminerleri vermeye de devam etmekteyim.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu