fbpx
Çocuk

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni doğum yapan annelerin alma hakkı olduğu çocuk yardım parasıçocuk parası nereden alınır bu konu hakkında uzman yazarlarımız yeni doğan çocuk parası nereden alınır ve de çocuk parası başvurusu nasıl yapılır bu konu hakkında en net ve en iyi şekilde bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak kısaca çocuk parası nedir konulu yazımızı okuyabilirsiniz ama yine de özet bir bilgi verelim. Bu para her yeni bir bebek dünya ya getiren annelere verilen bir ödenektir. Birinci bebek için 200 TL, 2. bebek için 400 TL, üç ve daha sonra ki bebekler için ise 600 TL olarak devlet tarafından ödenen bir katkı parasıdır.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Doğum yaptıktan sonra annelerin bu parayı alması için ilçe kaymakamlıklarına, Aile ve Sosyal Politikalar Başkanlığına veya Sosyal hizmetler müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru işlemi sırasında yeni doğan bebeğin doğum belgesi veya çocuğun yeni nüfus cüzdanı belgesi gerekmektedir. Bu başvuru işlemini isterseniz Aile Bakanlığının İnternet sitesinden yapabilirsiniz. Çocuk parası tüm annelere verilmektedir. Bir annenin memur olması, herhangi bir firmada sigortalı olarak çalışması veya hiç çalışmaması gibi bir engel yoktur. Sadece Türk vatandaşı olma zorunluluğu vardır, Türkiye de ikamet eden yabancı anneler bu parayı alamazlar. Eğer bu yardımı almak istiyor iseniz mutlaka çocuk parası nereden alırım başlıklı bu makalemizi incelemeniz ve de buna göre almanız gerekiyor. Eğer başvuru yapmaz iseniz devlet size çocuk parası vermeyecektir.

2020 Yılı Çocuk Parası Ne Kadar?

Her yıl yeni doğan bebek veya diğer ismi ile doğum yardımcı ücreti değişmektedir. Bu yıl yani 2020 yılı için belirlenen rakam şuanda ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü çocuk için 600 lira ödeme yapılmaktadır. Eğer ikiz çocuk doğdu ise bu sefer 1000 lira yardım alacaksınız.

Kısaca, bebeğiniz olduğunda başvuru yapmanız durumunda devlet size yukarı da ki belirttiğimiz rakamlar doğrultusunda ödeme yapacaktır.

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

ocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır 1024x683 - Çocuk Parası Nereden Alınır?
Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer çocuk parası almak için yukarı da ki belirtilen işlemleri yaptı iseniz çocuk parası almaya hak kazandınız demektir. Eğer paranın ne zaman yatacağı konusunda bilginiz yok ise ve çocuk parası yattı mı diye merak ediyorsanız “Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır” konulu yazımızı okuyabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu