fbpx
Çocuk

Çocuk Parası Nedir?

Yeni kanun olarak yürürlüğe giren çocuk parası aileler tarafından oldukça ilgi görmeye başladı. Buna göre çocuk parası nedir gibi sorular merak uyandırmakta. Devlet tarafından ailelere çocuk doğduğu için yeni doğan bebek yardımı olarak verilen yardım tutarıdır. Bu tutar aşağıda ki şartlar hususunda annelere verilmektedir. Çocuk parası hakkınızın olup olmadığını da makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. Annelere yapılan bu yardım tutarına çocuk parası adı verilmektedir.

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimler Alabilir?

Evlilik akdi gerçekleştikten sonra doğan çocuklar için devlet çocuk parası vermektedir. Eğer evlilik dışı bir çocuk doğurdunuz ise Alo 170 – Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezini arayarak bu konu da bilgi alabilirsiniz. Çocuk parası almak hakkına kimler sahip olduğunu açıklayalım;

  • Evlat edilen çocuklar,
  • Mahkeme kararı ile ailenin bakımına verilen çocuklar,
  • Aile fertlerinden biri olan üvey çocuklar,
  • Bakımı sağlanan çocuklar için çocuk parası alma hakkına sahip olursunuz.

Bu parayı alabilmek için çocuğunuzun mutlaka 18 yaşından küçük olması gerekir. 18 yaş demek ise de bu yaşı doldurmayan çocuklar anlamına gelmektedir. Bu kuralları sağlayan çocuklar için her ay çocuk parası alabilirsiniz. Bu şartlara göre çocuk parası ne kadar olduğunu inceleyelim.

Bu paranın nereden alınacağı konusunda bilginiz yok ise çocuk parası nereden alınır konulu yazımızı inceleyebilir ve yeni doğan çocuk parası nereden alınır öğrenebilirsiniz.

2020 Çocuk Parası Ne Kadar?

ocuk Parası Nereden Alınır 1024x683 - Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası tutarı her yıl düzenleme ile değişiklik göstermektedir. Buna göre 2020 yılında ki ödenen çocuk parası ise belirlenmiş oldu. Buna göre 0 ile 6 yaş arasında ki çocuklar için ve 6 ile 18 yaş arası çocuklar için farklı fiyatlar belirlenmiştir. Bunlar ise aşağıda ki açıklanmıştır.

  • 0 – 6 yaş arası 51,35 TL
  • 6 – 18 yaş arası 25,68 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk parası yatıp yatmadığını nasıl öğrenebileceğiz konusu için hazırladığımız yazımız olan çocuk parası sorgulama yazımızı inceleyebilir ve bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir?

Bu para aylık olarak ödenmemektedir. Üç aydan üç aya ödenen paradır. Üç aylık periyotlarda ödeme yapılmaktadır. Bu para üçer aylık periyotlar ile yatırıldığı için yılın 1-4-7-10. ayında ödeme yapılmamaktadır. Daha doğrusu şudur. Bebeğiniz diyelim 6 Eylül da doğdu. Buna göre alacağınız ödeme tarihleri aşağıda ki gibi olacaktır.

  • 6 Ocak 2018 tarihinde birinci ödeme dönemi
  • 7 Nisan 2018 tarihinde ikinci ödeme dönemi
  • 7 Temmuz 2018 tarihinde üçüncü ödeme dönemi
  • 6 Ekim 2018 tarihinde dördüncü ödeme dönemi olarak ödeme almanız gerekmektedir.

Bu parayı aylık olarak alabilmeniz için, bebeğiniz doğduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumları müdürlüklerine uğramanız durumunda ödemeniz yapılacaktır. Çocuk parası ile ilgili bir soru ve aklınıza takılan bilgi var ise aşağıda ki bölümde yorum olarak sorabilirsiniz.

Çocuk Yardımı Parası Nedir?

Her yeni bir doğum yapan anne doğan çocuk için parası alma hakkına sahiptir. Her çocuk için sadece bir kere alınabilen paradır. Eğer anne doğum esnasında veya doğumdan kısa bir süre sonra vefat etti ise bu parayı baba alabilir. Çocuk parası birinci çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3 ve daha fazlası için her doğan bebek için 600 lira olarak belirlenmiş ve devlet tarafından ödenmektedir. Bu belirtilen çocuk parası çıkarılan yasa tasarısının tarihi olan 15 Mayıs 2015 yılından sonra bebeğin doğmuş olması gerektirir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu