Çocuk

Çocuk Eğitiminde Cezanın Yeri

Ceza Nedir?

Ceza; herhangi bir suçun karşılığıdır. Yasal olarak ceza suç işleyen bir kişinin özgürlüğüne, malına karşı hukuken koyulan sınırlamadır. Çocuklar için ceza istenilen davranışları ya da alışkanlıkları çocuğa öğretmek maksadı ile uygulanan bir davranış yöntemidir. Bazen çocuk büyütürken ceza yöntemini  uygulayıp uygulamamakta kararsız kalırız. Ama ölçülü bir şekilde ceza yöntemini uygularsak olumlu sonuç alırız.

Ceza yöntemini alışkanlık haline getirmemek gerekir. Bazı aileler çocuğa verilen cezanın çok etkili olmadığını düşündüğü için uygulamazlar. Fakat bazı cezalar caydırıcı olmadığı için çocuğu etkilemez. Çocuğa ağır, şiddet uygulayıcı, aşağılayıcı olarak uygulanan cezalar çocuğu öfkelendirir daha kötü sonuçlar doğurur.

Çocuk Eğitiminde Cezanın Yeri

Çocuk eğitiminde cezanın yeri çok önemlidir. Ama bu cezalar çocuğun anlayacağı şekilde cezalar olmalıdır. Çok fazla abartılı cezalar çocuklara uygulanmamalıdır. Bilindiği gibi çocuk eğitimi çok küçük yaşlarda başlar. Çocuklar büyüklerinin yaptıklarını kendilerine bazen örnek alırlar. Bu yüzden çocuklarımıza iyi bir örnek birey olmalıyız.

Çocuk eğitiminde ceza yöntemini uygularken kararlı ve tutarlı olmalıyız. Bir süre sonra çocuk neyi yapması gerektiğini neyi yapmaması gerektiğini öğrenir. Cezalar mutlaka çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olmalıdır. Kesinlikle fiziksel şiddet uygulayıcı olmamalıdır. Ceza mutlaka yerinde ve zamanında, mutlaka cezanın neden verildiği anlatılmalıdır. Çocuk neyi nerede yanlış yaptığını, neden ve ne için yanlış yaptığını ve neden ceza gördüğünü bilmelidir. Ayrıca uygulanan cezadan vazgeçmemek ve kararlı olmak gerekir. Bazı anneler-babalar verdikleri cezadan çok çabuk vazgeçerler.

Ceza, bir kere söylendiğinde mutlaka sonuna kadar uygulanmalı ve asla vazgeçilmemelidir. Çocuk özür dilese bile bu özür cezayı ortadan kaldıracak sebep değildir. Yalnızca bir kez daha yapmayacağına dair bir sözdür. Daha sonradan bunu koz olarak kullanıp aynı şeyi tekrarlayabilir.

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu