Çocuk

Çocuk Bakıcısı Nasıl Seçilir?

Çalışan annenin en büyük sorunu işe başlama zamanı geldiğinde iyi bir bakıcı bulabilecek miyim korkusudur. İyi bir çocuk bakıcısı nasıl bulabilirim sorunsalı ise tüm ailelerin ortak derdi haline gelmiş durumda. Peki, ideal bir bakıcının özellikleri neler olmalı? İstenilen kriterler aileden aileye değişmekle birlikte, genel olarak bakıcıdan; çocuğa şefkatle yaklaşması, deneyimli olması, Türkçeyi düzgün kullanması, güvenilir olması ve çocuk gelişimi alanıyla ilgili meslek liselerinden mezun olmuş olması ya da kendisini bu yönde geliştirmesi beklenmektedir.

Modern dünyada her şeyin insanlar ve insanların hayatını kolaylaştırmak için yapıldığı bu devirde, çalışan anne oranının artmasına paralel olarak kaliteli çocuk bakıcısı hizmeti veren profesyonel şirketlerinde son yıllarda sayısında bir artış gözlenmiştir. Profesyonel hizmet veren bu şirketlerin varlığı kaliteli bakıcı hizmetinin verilmesinin yanı sıra, bir nebze de olsa ailelerin iş yerindeyken akıllarının evde kalmasını engellemektedir. Kalifiye eleman alan bu şirketler aynı zamanda, bünyesinde çalıştıracağı bakıcıların hem sosyal güvencelerini sağlamakta hem de yıllık periyodik sağlık bakımını yaptırarak, ailelerin kafasında ki bulaşıcı hastalık riskini sıfıra indirmektedir. Birçok şirkette bakıcı adaylarına acil durumlarda neler yapılacağı öğretilmekte, hatta ilk yardım sertifikası verilmektedir. Bu gibi şirketlerin bir başka kolaylığı da, çocuklarına ikinci bir dil öğretmek isteyen ailelere yabancı bakıcı seçmek gibi bir şans tanımalarıdır. Böylece çocuğun dil gelişiminin iyi olduğu küçük yaşlarda, aileler çifte kazanç sağlayarak çocuklarının bir dil daha öğrenmesine katkıda bulunmuş olurlar. Aileler çocuklarını bakıcıya emanet etmeden önce, bakıcı ve çocuk arasında bağ kurmak gerekir.

Çocuk bakıcısı, çocuğun dünyasına kendini kabul ettirdikten sonra çocukla yalnız kalmalıdır. Doğası gereği çocuğun birden bakıcıya ısınması beklenemez. Hazırlık yapmadan bakıcıyla yalnız kalan çocuklarda terk edilme sendromu görülebilir. Ailelerin korktukları bir diğer konu da çocukların bakıcıya bağlanmalarıdır. Özellikle anneleri tedirgin eden bu durum, uzmanlardan olumlu yönde yorum almaktadır. Çocuğun primer bakımını sağlayan kişiye bağlanmasının, çocuğun kendisini güvende ve huzurlu hissetmesine yardımcı olduğunu söyleyen uzmanlar, anne babaların işlerinden evlerine döndüklerinde çocuklarıyla ilgilenmeleri, onlarla oyun oynayıp kaliteli zaman geçirmeleri gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmaktadırlar.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Annegram.com

Annelerin,anne bebek hakkındar herşeyi bulabileceği lider anne bebek plartfomu annegram.com.

İlgini Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu